E bija e kapitenit Shiko më të madhe

E bija e kapitenit

Aleksander S. Pushkin A-003600

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

E bija e kapitenit, qe romani i preferuar i Çehovit. Tolstoi parapëlqente Pushkinin prozator më shumë se Pushkinin poet, duke thënë se “gjëja kryesore te Pushkini është thjeshtësia dhe kompaktësia e veprës së tij”. Gogoli madje shkonte aq larg sa thoshte se “krahasuar me E bija e kapitenit, veprat tona janë përsheshe të ëmbla”. Dostojevski ndërkaq vlerësonte natyrshmërinë e veprës.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951721509

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

I njohur te lexuesi shqiptar me poemat, poezitë, dramat, romanet, novelat, tregimet e përrallat e tij, Aleksandër Pushkin konsiderohet më i madhi poet rus njëkohësisht themelues i letërsisë moderne ruse. Drama, romanca e satira janë të ndërthurura e gërshetuara gjithnjë mjeshtërisht në veprën e tij, të ndërlidhura gjithaq me letërsinë e jetën ruse.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe136
ISBN9789951721509
Viti i Botimit2018
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë