Nuk jemi rastesisht ketu Shiko më të madhe

Nuk jemi rastesisht ketu

Marco Cessati Casin A-000263

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është ndër librat më të fuqishëm që shpjegon përmes fakteve dhe analizave fuqinë e koicidencës në jetën tonë. Ccdo gjë ndodh për një shkak, paccka se secili prej nesh këtë të dhënë mund ta ketë në nënvetëdije. Cassin ka mbledhur dëshmi dhe shembuj të shumtë nga histora e personazheve dhe ka përpiluar një teori parashikimi të rastësisë.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botime Koliqi
ISBN9789951814126

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Para se të vinte penicilina si e sollën rrethanat që Aleksandër Fleming të shkonte në shkollë? Ccfarë ndodhi në fëmijërinë e Churchillit, këtij personazhi që do të shpëtonte botën gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Sa herë na ndodh që të mendojmë për një person të cilin nuk e kemi parë për vite me radhë, dhe pastaj e takojmë menjëherë pas mendimit? Apo, ndërsa jemi duke debatuar për një zgjedhje, dhe menjëherë na shfaqet zgjidhja?

Për shekuj me radhë, filozofë, njerëz me besim dhe shkencëtarë – që nga Seneka deri tek Jung - kanë vënë në dyshim sinkronizmin e përsosur të këtyre fenomeneve dhe përgjigja ka qenë e qartë: Shansi nuk ekziston.

Rastësitë, në veçantinë e tyre të jashtëzakonshme që mbizotërojnë ligjet fizike dhe matematikore, mund të jenë vetëm shfaqja e një vullneti më të lartë. Kështu Fati na flet dhe na tregon mënyrën për të qenë të qetë, të kënaqur, të lumtur.

Marco Cesati Cassin ka mbledhur dëshmi dhe shembuj të panumërt nga historia dhe ka arritur të kuptojë modelin e fshehur të këtyre ngjarjeve të paparashikueshme. Pas viteve të studimit, ai shpjegon se si t'i njohësh, t'i ndjekësh dhe të përqafosh besimin. Teksa ato duket se nuk kanë kuptim ose na çojnë drejt vendimeve irracionale, edhe kur ato ndodhin në formën e aksidenteve apo sëmundjeve, ato janë sinjale dashamirëse që na shtyjnë drejt ekuilibrit dhe rritjes shpirtërore.

 

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe315
ISBN9789951814126
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiViola Gjylbegaj