I ri Dy bote paralele Shiko më të madhe

Dy bote paralele

Ali Smith A-005448

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Dy botë paralele” është një roman rreth gjithanshmërisë së artit, i mrekullueshëm, kompleks dhe postmodern. Është një bisedë e shpejtë e lakimit të zhanrit midis formave, kohërave, të vërtetave dhe trillimeve. Libri ka dy histori që gërshetohen me njëra-tjetrën si një spirale e dyfishtë. Ky roman ka fituar trofe të shumëfishta në SHBA dhe kudo nëpër botë, duke kryesuar listat e shitjeve në disa platforma

Më shumë detaje

495 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928062727

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në njërën anë është një artist i Rilindjes i viteve 1460: Françesko del Kosa, një figurë e marrë nga jeta reale, i cili është përgjegjës për një seri afreskesh goditëse në pallatin Schifanoia në Ferrara, Itali.

Në anën tjetër është vajza i një vajze të viteve 1960: një adoleshente e quajtur Xhorxha, mamaja e së cilës vdes papritur, dhe e cila përpiqet të përballojë humbjen e saj nën vorbullën e një shpjegimi logjik të vdekjes së të ëmës bashkë me vëllain e saj të vogël dhe babain, i cili i zhytur në dëshpërimin e tij është thuajse joekzistent në familje.

Dy histori dashurie dhe padrejtësie ndërthuren në një fill të vetëm të pazakontë, ku koha bëhet e pa kohë, struktura bëhet lojcake, njohuria bëhet misterioze, trillimi bëhet i vërtetë—dhe të gjitha gjërave të mirëqena në jetë u jepet një shans i dytë.

Romani i Ali Smith ka një origjinalitet dhe një ndjesi letrare të pashoqe. Ajo tërheq një lexues që pëlqen ngrohtësinë, humanizmin dhe humorin e zërit të saj. Nuk është një narrativë me shumë zgjedhje, por rendi tekstual varet nga një element i fatit. Në thelb të librit “Dy botë paralele” është një sfidë elokuente për nocionet dualiste që drejtojnë ekzistencën tonë: të vdekurit bashkëjetojnë me të gjallët dhe historitë e tyre ndërthuren, nganjëherë në mënyra që nuk kanë kuptim tjetër përveçse poetikës. Njëkohësisht lozonjar dhe melankolik, absurd dhe i dhembshur, me një strukturë unike “Dy botë paralele” tejkalon kufijtë e së kaluarës dhe të tashmes, jetës dhe vdekjes, perceptimit dhe realitetit—për të mos përmendur subjektin dhe karakterin—të bëhet diçka më e madhe se shuma e dy veçorive dalluese të saj, por të ndërthurura.

REVIEW

“Ali Smith është një tregimtare mjeshtërore, dhe “Dy botë paralele” është një roman tërheqës dhe erudit që në kuptimin e plotë të fjalës mund të na bëjë të rishqyrtojmë mënyrën se si lexojmë.”

—The Philadelphia Inquirer

“Ali Smith është një gjeni… [Dy botë paralele] çimenton reputacionin e Smith-it si një nga shkrimtaret tona më të mira dhe më inovatore bashkëkohore. Me anë të një alkimie hyjnore, ajo është zbavitëse dhe prekëse njëkohësisht; kombinon bukur rigorozitetin intelektual me trillin.”

—The Los Angeles Review of Books

“Brilant në mënyrën më lozonjare… I këndshëm… Jashtëzakonisht prekës.”

—The Washington Post

“Magjepsës…. “Dy botë paralele” në të vërtetë funksionon në dy mënyra paralelisht, duke demonstruar jo vetëm fuqinë e artit në vetvete, por gjithashtu edhe mjeshtërinë e prozës së Smith-it.”

—San Francisco Chronicle

CMIMET

- Fitues i Goldsmiths Prize 2014.

- Fitues si romani më i mirë në Costa Book Awards 2014.

- Fituese e Saltire Society Literary Book of the Year Award 2014.

- Fitues i Baileys Women’s Prize for Fiction 2015.

- Është përzgjedhur në listën e kandidaturave për Man Booker Prize 2014.

- Gjithashtu është nominuar për Folio Prize 2015.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe340
ISBN9789928062727
Titulli origjinalHow to be both
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiElisa Ivanaj
RomanMister&Thriller