I ri E ardhmja e kapitalizmit Shiko më të madhe

E ardhmja e kapitalizmit

Paul Collier A-005385

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky liber vjen ne pikun e debateve per nje deshtim te sistemit kapitalist ne kohen tone; prandaj, vleresohet si nje nder botimet me idete me polemizuese rreth kesaj ceshtje. Duke e lexuar kete liber, do te jeni me te qarte per te ardhmen e tregjeve dhe kapitalit

Më shumë detaje

489 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789928286826

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ku po shkon kapitalizmi?!

..Në pjesën më të madhe të Europës, të rinjtë po vuajnë nga një papunësi masive: aktualisht, një e treta e të rinjve italianë janë të papunë, një papunësi e tillë është parë për herë të fundit vetëm gjatë depresionit të viteve 30 të shekullit XX. Studimet flasin për një nivel të pashembullt të pesimizmit ndër të rinjtë: shumica e tyre presin të kenë standarde më të ulëta jetese sesa prindërit e tyre.

Ky nuk është ndonjë iluzion: gjatë katër dekadave të fundit, performanca ekonomike e kapitalizmit ka ardhur duke u përkeqësuar...

***

...Ideologët me fuqi deduktive rivalizohen nga një specie tjetër politikanësh, populistët karizmatikë. Populistët i shmangen madje edhe analizës rudimentare të një ideologjie, duke u hedhur drejtpërsëdrejti në zgjidhje, që për dy minuta të duken të vërteta.

Prandaj strategjia e tyre është që, nëpërmjet një kaleidoskopi argëtimesh t’ua heqin vëmendjen votuesve, për të mos i lënë të mendojnë thellë. Udhëheqësit me aftësi të tilla vijnë nga një pellg tjetër i vogël: nga ata që janë të famshëm në media.

REVIEW

“Unë jam një admirues i madh i Paul Collier. Kur pashë se “E ardhmja e kapitalizmit” bënte fjalë për polarizimin që hasim sot në ShBA, Europë dhe në vende të tjera, isha i etur të dija çfarë thoshte ai. Dhe jam i lumtur që e lexova. ‘E ardhmja e kapitalizmit’ është një libër ambicioz dhe mendim-nxitës... Jam dakord me të, se “kapitalizmi duhet të menaxhohet, dhe jo të mposhtet.”

BILL GATES

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe360
ISBN9789928286826
Titulli origjinalThe future of capitalism
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSokol Mici