Origjinalet Shiko më të madhe

Origjinalet

Adam Grant A-000678

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër na mëson si të propozojmë idetë e reja dhe si të mos biem pre e mendimit kolektiv. Duke e mbështetur në studime befasuese dhe histori që përfshijnë fushat e biznesit, politikës, sportit dhe argëtimit, Grant na na jep dorë hap pas hapi si të dallojmë një ide me vlerë; si të ngremë zërin pa rrezikuar të na e mbyllin gojën, si të ndërtojmë aleanca, të zgjedhim kohën e duhur për të vepruar, të përballemi me dyshimin dhe frikërat, etj. Po ashtu, prindërit dhe mësuesit mund të shohin si mund t’ua ushqejnë origjinalitetin fëmijëve, dhe drejtuesit nga ana e tyre, mund të gjejnë disa mënyra se si mund të ndërtojnë kultura që janë të hapura ndaj mendimit ndryshe. “Origjinalët” është libri më i shitur i vitit 2016 në botën e librit në SHBA...

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789951721165

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Jo vetëm është më i lexuari i këtij viti, por është edhe më i vlerësuari nga mendjet më të spikatura të botës së biznesit. Për arsye se iu vjen në ndohmë për të mësuar nga…

• Një sipërmarrës i cili i paraqet projektet e tij duke zbërthyer arsyet se pse nuk duhet investuar;

• Një punonjëse te Apple e cila doli kundër Steve Jobs duke qenë tri shkallë më poshtë në hierarki.

• Një analistë që përmbysi rregullat e fshehtësisë në CIA.

• Një milarder, magjistar i botës së financave, i cili i pushon nga puna ata që nuk i shprehin kritikat.

• Një zyrtar te televizioni ATV i cili edhe pse nuk merrej fare me sektorin e serialeve humoristike e shpëtoi “Seinfeld” nga skualifikimi në studion e programacionit.

Thanë për librin:

“Pasi ngrita qindra biznese, qe nga linjat ajrore, trenat, muzika, telefonia celulare dhe tani se fundmi edhe udhetimi ne hapesire, mund te them se sfidat dhe sukseset e mia me te qelluara kane ndodhur pikerisht atehere kur I kam bindur te tjeret ta shihnin boten ndryshe. Origjinalet na udhezonsi arrihet nje gje e tille dhe do tju ndijmoje te frymezoni kreativitet dhe ndryshime.”

Sir Richard Branson, themelues i The Virgin Group

Teksa po lexoja Origjinalet, me dukej sikur po haja darke mes miqsh dhe isha ulur ne tryeze kundruall Adam Grant, nje prej mendimtareve me interasant I cili me mbajti me persiatjet e tij te thella mbi boten.”

Malcolm Gladwell, autor i ''Pika e Ktheses''

“Origjinalet eshte nje prej librave me terheqes dhe me me interes qe kam lexuar, plot me ide shperthyese. Ky liber nuk do tju ndryshoj vetem perceptimin qe keni per boten, por krejt menyren e jeteses suaj. Ka gjasa qe ai tju frymezoj per te ndryshuar boten tuaj.”

Sheryl Sandberg, drejtues ekzekutiv ne facebook dhe autore e “Të bëjmë përpara”

Nganjehere na duket sikur duhet ti mesojme te gjitha te vjetrat per te pasur privilegjin e berjes dicka te re. Adam Grant na ve ne dukje me zgjuarsi se nuk eshte ashtu. Jemi me fat qe na eshte dhene mundesia te mesojme prej tij.”

Peter Thiel, bashkëthemelues i PayPal dhe Palantir, si dhe autor i “Zero në Një” 

Të dhëna

Faqe450
ISBN9789951721165
Viti i Botimit2016
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë