I ri Zanafilla, fjalor mitologjik Shiko më të madhe

Zanafilla, fjalor mitologjik

Sulejman Lokaj BGJ0234

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri ‘Fjalor mitologjik i popujve të botës” me autor Sulejman Lokaj nuk është libër i zakonshëm, as një libër i thjeshtë studimor që na rrëfen në formën e prozës kuptimin e mitheve të popujve të botës në përgjithësi, dhe më së shumti të popujvë iliro-pellazgë, epirotë dhe helenë që autori me ose pa të drejt i përmbledh brenda kontekstit të thirrur grek (GR)

Më shumë detaje

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Enja
ISBN978992837298

4 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

9 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

a, tani në fjalor, të gjithë emrat mitologjikë:

hyjni e hyjnesha, titanë, gjigandë, përbindësha, nimfa, muza, orakuj e sibila,

profetë e profetesha, heronj e heroina, mbretër e mbretëresha e të tjerë,

sipas alfabetit të gjuhës shqipe do t’i rreshtojmë

në mënyrë që çdo emër, fjali a term që me mitologjinë ka të bëjë,

mundësisht ta evidentojmë,

që gjurmuesve, studiuesve të ardhshëm të miteve

por edhe lexuesve të rëndomtë,

njohjen e miteve t’ua ofrojmë

ndërsa emrat e ngjashëm të personave të ndryshëm mitologjikë,

me numra arabë do t’i dallojmë e rreshtojmë,

dhe në këtë mënyrë të sajojmë

një fjalor modest, enciklopedik, të miteve greko-romake

dhe popujve të tjerë të botës,

(pellazgo-iliro-heleno-romako-ipero (epiro)-shqiptarë).

Mitet dhe personazhet mitikë

do t’i shënojmë me inicialet e kontinenteve,

vendeve, popujve dhe anëve të horizontit prej nga janë,

psh.: (GR) Greko-Romake, (EV) Europa e Veriut,

(LM) Lindja e Mesme, (L.L) Lindja dhe Lindja e Largët, etj.

Të dhëna

Faqe1552
ISBN978992837298
RedaktoriDr. Migena ARLLATI
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë