I ri Cmim i reduktuar! Pema e dëshirave Shiko më të madhe

Pema e deshirave

Katherine Applegate BOT0305

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Natyrisht, pemët nuk mund të bëjnë shaka. Por, sigurisht, ne mund të rrëfejmë histori...

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
Fletët216
ISBN9789928003065

720 Lekë

-10%

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Kuqoja është një lis me shumë rrathë moshe. Kuqoja është “pema e dëshirave” e lagjes; njerëzit i shkruajnë dëshirat e tyre në copa pëlhure dhe i varin ato në degët e Kuqos. Bashkë me një sorrë me emrin Bongo dhe me kafshët e tjera që strehohen në zgavrat e saj, kjo pemë dëshirash vigjilon mbi lagjen.

Ju mund të mendonit se Kuqoja i ka parë të gjitha.

Derisa në lagje vjen një familje e re. Jo të gjithë janë të mirëpritur dhe përvoja e Kuqos si pemë dëshirash bëhet më e rëndësishme se kurrë.

Zbavitës, plot mendim, plot ndjenjë e hijeshi, ky libër është ndoshta libri më i mirë i Katherine Applegate; libër që buron nga shpirti e që rrëfehet nga një këndvështrim krejtësisht i pazakontë.

Ky libër rekomandohet për lexim jashtë klase.

Thanë për librin:

Në listën Top 20 Children’s Books. Rrëfenja bestseller e New York Times-it që flet për dashurinë, miqësinë e shpresën.

Plot ngrohtësi e mendim, kjo histori rrëfehet nga perspektiva e një lisi plak që ka parë gjithçka në jetë. Shkrimtarja e bestsellerëve Katherine Applegate i mban lexuesit të lidhur pas pemës së vjetër, ashtu siç janë të lidhur pas saj kafshët e njerëzit që jetojnë tek ajo dhe pranë saj. Ky rrëfim i shkurtër por i ngjeshur i drejtohet lexuesve të shkollës nëntëvjeçare që kanë nisur të pëlqejnë romanet me pak ilustrime por që përmbajnë më shumë mendim.

- Seira Wilson, redaktore në Amazon.

“Pema e dëshirave” nga Katherine Applegate është pikërisht ajo që mund të presë lexuesi nga një shkrimtare që ka fituar medaljen “Newbery”. Plot mendim, prekës dhe në kohën e duhur. Është një histori që do t’i shtyjë nxënësit e shkollës nëntëvjeçare të mendojnë e të diskutojnë, çka është saktësisht ajo që pritet nga letërsia e mirë.

- Alice Cary, BookPage

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët216
ISBN9789928003065
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha7 - 12 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat14x20.5 cm
PërkthyesiNikolla Langore