I ri Misioni shetites i Franceskajvet neper Shqypni Shiko më të madhe

Misioni shetites i Franceskajvet neper Shqypni

At Marjan Prelaj A-004611

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër sjell rreth shtatë shekuj histori të lëvizjes Franceskane në Shqipëri që nga viti 1240 deri në vitin 1967, kur u ndalua feja në Shqipërinë komuniste. Referencat bibliografike, kujtesa në përshkrimin dhe renditjen e ngjarjeve, analizat dhe sintezat në paraqitjen e ndodhive hisorike e bëjnë At Marjan Prelajn një prej njohësve më të mirë të kësaj fushe, krahas At Marin Sirdanit, At Donat Kurtit apo edhe At Vincens Malaj.

Më shumë detaje

898 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Franceskane
ISBN9789995697914

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Libra të tjerë të serisë

Më tepër

Ky punim që po merr sot në dorë lexuesi është një studim i thelluar që vjen si produkt i hulumtimit për një kohë të gjatë të veprimtarisë së Urdhrit Franceskan në Shqipëri. Këtu nuk ka vetëm një historik të Pronvincës, Kuvendeve apo fretërve në veçanti, por edhe historik rreth dioqezave dhe ipeshkvijve. Krahas kësaj fretnit ishin pranë jetës së shqiptarëve dhe kanë luajtur rol të rëndësishëm në ruajtjen e identitetit dhe historisë së Shqipërisë. Prandaj, ky botim e ka edhe këtë përmasë të rëndësishme.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe420
ISBN9789995697914
Viti i Botimit2019
VendodhjaShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë