I ri Cmim i reduktuar! Daullja prej llamarine Shiko më të madhe

Daullja prej llamarine

Gunter Grass BAO0810

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Fuqia e provokimit, e pornografisë apo e blasfemisë mund të jenë relative, por stili i shkëlqyer, kritika e kthjellët dhe mizore, si dhe imagjinata e pakontrollueshme e një gjeniu si Günter Grass-i mbeten të pakrahasueshme. Edhe ardhja nga gjermanishtja në shqip nga Ana Kove mbetet e vlerësueshme dhe si e tillë, është vlerësuar si përkthimi i vitit në Panairin e 26-të të Librit Tirana 2023

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928807687

1 380 Lekë

-8%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Daullja prej llamarine solli reagime ekstreme të lexuesve dhe të kritikës. Nga njëra anë u quajt vepër blasfemuese dhe pornografike, aq sa u morën veprime ligjore kundër saj dhe Grass-it, si në Gjermani, ashtu edhe në mbarë botën.

Nga ana tjetër mbeti kryevepra e tij, e cila bashkë me romanet Macja dhe miu dhe Vitet e qenit formon TRILOGJINË E DANZIGUT, që e bëri fitues të shumë çmimeve, përfshirë dhe çmimin Nobel në letërsi.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe774
ISBN9789928807687
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAna Kove
RomanPsikologjik