Gaqo Bushaka

Gaqo Bushaka është një nga autorët më të suksesshëm në Shqipëri. Ka kontribuar në lëvrimin e një lloj përralle "të re" për fëmijët që e bën të pëlqyeshme dhe tepër interesante. Ka lëvruar prozën e gjatë, dhe sidomos romanin për fëmijë

Gaqo Bushaka lindi në Gjirokastër, më 1943. Kreu studimet për gjuhë shqipe dhe letërsi në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë në Universitetin e Tiranës.


Është një nga autorët më të suksesshëm në Shqipëri i cili ka kontribuar në lëvrimin e një lloj përralle “të re” për fëmijët, që e bën të pëlqyeshme dhe tepër interesante. Ka lëvruar prozën e gjatë dhe sidomos romanin për fëmijë. Tregimin e parë e botoi më 1963. Ka shkruar përmbledhjet me përralla: “Arushi që kërkonte babanë”, “Në ishullin e dallëndysheve”, “Amaneti i dhelprës”, “Përralla u la për nesër”.


Vepra që e bëri tepër të njohur ishte trilogjia “Aventurat e Çufos”, pjesë përbërëse e së cilës janë përrallat: “Çufoja dhe Bubi kaçurrel”, “Pushimet e Çufos” dhe “Çufoja në shtëpinë e çudirave”.


Është fituesi i çmimit të përvitshëm të letërsisë për fëmijë “Tahsim Gjokutaj”, ku nderua për librin “Fjeta duke numëruar”, i cili është konsideruar si një nga librat më të bukur në këtë zhanër. Romani i fundit për fëmijë, botuar nga Toena në vitin 2013, mban titullin “... dhe thonë se fajin e kanë përrallat”, i cili vazhdon të mbetet mjaft i lexuar nga fëmijët e ciklit fillor.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 10 nga 10 libra
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Nuk është në stok

  Gaqo Bushaka është një nga autorët më të suksesshëm në Shqipëri. Ka kontribuar në lëvrimin e një lloj përralle "të re"për fëmijët që e bën të pëlqyeshme dhe tepër interesante. Ka lëvruar prozën e gjatë, dhe sidomos romanin për fëmijë.?

  300 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  Gaqo Bushaka, shkrimtari aq i dashur për të mitur e të rritur, vjen me përmbledhjen e re me përralla “Maçoku i tetos”. Plot humor e fantazi, përrallat e mrekullueshme të Gaqo Bushakës vijnë me ilustrimet fantastike të Kosta Rakës.

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  450 Lekë Në stok

  Ky libër, i shoqëruar me ilustrime, vjen për të gjithë ata fëmijë që sapo kanë përfunduar abetaren dhe po fillojnë të mësojnë shkrim e këndim. Po ashtu, e rekomandojmë për të gjithë ata prindër që kanë mall për librat e Gaqo Bushakës dhe humorin e tij të bukur.

  450 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Shiu gjeti njëherë në asfaltin e rrugës një fletore të pazënë fill. U gëzua shiu, se edhe shiu gëzohet kur gjen diçka të mirë, dhe pikë-pikë, pikë-pikë... shkroi në të me vetëtima Përrallat e shiut.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Fëmijët e lagjes i lanë përgjysmë detyrat e shtëpisë dhe vrapuan te "Fusha e zezë", ku Egoni i binte sazes dhe qeni i tij, Roza, kërcente me të rrotulluar

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Gaqo Bushaka, shkrimtari i dashur për fëmijë, vjen sërish me këtë përmbledhje me vjersha për më të vegjlit.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Keni qenë ndonjëherë, qoftë edhe në ëndërr, në pyllin e magjishëm të majmunëve? Jo?! Ejani atëherë të shkojmë së bashku, duke ecur nëpër faqet e romanit Rrëfenja nga pylli i majmunëve. (Por merrni leje më parë te prindërit.)

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  3 060 Lekë 3 400 Lekë -10% Në stok

  Leximi i "Çufoja dhe bubi Kaçurrel", "Çufoja në shtëpinë e çudirave", "Filmi i gjeneral Çufos", “Çufo president” dhe "Pushimet e Çufos" ka bërë që ky personazh të mbijetojë dhe të bëjë prapësira për afro tre dekada. Jetëgjatësia nuk është thjeshtë meritë e autorit, por edhe pasion i lexuesve, të cilët po e përcjellin dorëmëdorë dhe zemër më zemër librin...

  3 060 Lekë
  3 400 Lekë -10%
  Vetëm online Cmim i reduktuar
  Në stok
Shfaq 1 - 10 nga 10 libra