Cmim i reduktuar! Letra dashurie të një murgeshe Shiko më të madhe

Letra dashurie te nje murgeshe

Mariana Alcoforado A-006188

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Këto pesë letra që gjenden në këtë libër prej pesë shekujsh botohen vazhdimisht, me tirazhe marramendëse dhe janë lexuar nga qindra miliona lexues në mbarë botën. Ato janë studiuar edhe nga Leo Spitzer, Rainer Maria Rilke, Frederic Deloffre, etj. ajo që i bën të kërkuara këto letra është “një dashuri plot përpjekje të pakrahasueshme

Më shumë detaje

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OM
ISBN9789951632218

506 Lekë

-8%

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kush është auytorja e këtyre letrave dhe pse morën dhenë dhe u bënë kaq të famshme në të gjithë Europën Perëndimore? Autorja e këtyre letrave të mrekullueshme ishte një murgeshë nga manastiri i qytetit Bezha të provincës së Almetezh në Portugali. Emri i saj ishte Mariana Alkoforado, një vajzë e re nga shtresa e fisnikërisë, e cila që herët ishte e detyruar të mbyllej në manastir. Njeriu që i drejtohen këto letra ishte një djalosh francez, oficer i ushtrisë e cila kishte ardhur në atë kohë të ndihmonte pretenduesin e fronit portugez që të çlirohej nga pushtuesi spanjoll. Oficeri quhej Nel Bouton, kontio nga Sent – Lezhe. Ai ka qëndruar në Portugali gjatë periudhës 1663-1667. Edhe Bouton i ka dërguar letra murgeshës, por ato janë zhdukur me kalimin e viteve.

Gjithësesi, ka dyshime për autorësinë e këtyre letrave.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe70
ISBN9789951632218
Titulli origjinalLes lettres portugaises
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat14 x 21
PërkthyesiOsman Gashi