Vazoja e arte Shiko më të madhe

Vazoja e arte

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann A-007419

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

E vlerësuar si një prej kryeveprave të Hoffmann-it, “Vazoja e artë” u shkrua më 1814 dhe u ripunua më 1819. Anselmi, një student i ri, befas ndeshet një ditë me një shtrigë së cilës i rrëzon shportën me mollë. Ajo e mallkon dhe...

Më shumë detaje

10 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Arka e Noes
ISBN9789928463951

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

E vlerësuar si një prej kryeveprave të Hoffmann-it, “Vazoja e artë” u shkrua më 1814 dhe u ripunua më 1819. Anselmi, një student i ri, befas ndeshet një ditë me një shtrigë së cilës i rrëzon shportën me mollë. Ajo e mallkon dhe që prej këtij çasti e ndjek ky mallkim që fillon t’i krijojë shajni dhe së cilit nuk i shpëton dot, veçse duke u përballur me salamadrën dhe duke fituar dashurinë e Serpentinës së bukur, por duke humbur atë të Veronikës. Hoffmann vjen për herë të parë në gjuhë shqipe me përkthim nga Edvin Cami

REVIEW

“Origjinaliteti i përrallave të Hoffmann-it, përrallave surreale të provincës gjermane jo pa elemente groteske dhe qëllime satirike, qëndron te lehtësia me të cilën e mbinatyrshmja zbret në jetën e përditshme: realiteti shpërbëhet në një shumësi botësh të pezulluara në mënyrë të paqartë, mes ëndrrës dhe delirit, dhe brenda jetës gri borgjeze hapet universi i pamasë i fantastikes, i okultes dhe së mrekullueshmes.”

– Claudio Magris

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe140
ISBN9789928463951
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë