I ri Vjeshta e patriarkut Shiko më të madhe

Vjeshta e patriarkut

Gabriel Garcia Marquez A-008747

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vjeshta e Patriarkut, një nga veprat më të ndërlikuara dhe ambicioze të Gabriel García Márquez, është rrëfimi brilant i një tirani karabian dhe abuzimit me pushtetin.

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928354877

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nga bamirësia te mashtrimi, nga dashamirësia te dhuna, nga frika prej Zotit te mizoria ekstreme, ditatori te Vjeshta e Patriarkut mishëron më të mirën dhe më të keqen e natyrëz njerëzore. Gabriel García Márquez, mjeshtri i famshëm i realizmit magjik, portretizon gjallërisht tiranin që po jep shpirt, të burgosur nën diktaturën e tij. Me një stil novator, ëndërrimtar dhe të mbushur me përshkrime simbolike, ku roman e çon lexuesin në një botë që është njëherazi fantastike dhe e vërtetë.

REVIEW

“Madhështor... I shkëlqyer... një portret mahnitës i arketipit, i tiranit fashit patologjik. García Márquez është po aq vigan sa Melville dhe Dostoyevsky.”

The New York Times Book Review

Të dhëna

Faqe399
ISBN9789928354877
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMira Meksi
RekomandimePo
RomanSagë&Histori