Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit të XX, fitues i çmimit Nobel në Letërsi në vitin 1982. Ai ishte gazetar i njohur për reportazhet e tij dhe skenarist

Gabriel Garcia Marquez lindi më 6 mars 1927 në Aracataca të Kolumbisë dhe u nda nga jeta më 17 prill 2014. Shkollën e lartë e mbaroi në Universitetin e Bogotas dhe më pas punoi si gazetar në gazetën El Espectador dhe si një korrepsondent për disa media të huaja në Romë, Paris, Barlelonë, Caracas, dhe Nju Jork. Ai ka shkruar disa vepra non-fiction dhe tregime, por romani që e bëri të njohur është “100 vjet vetmi” (1967) dhe “Dashuri në kohërat e kolerës” (1985) Veprat e tij kanë pasur një sukses të jashtëzakonshëm dhe janë pëlqyer shumë për stilin e tij, i njohur me emrin realizimi magji, në të cilin përdoren elemente magjikë dhe ngjarje për të shpjeguar përvoja reale. Disa vepra të tij zhvillohen në një krahinë fictionale të quajtur Macondo dhe shumica prej tyre trajtojnë temën e vetmisë.


Gabriel Garcia Marques është sjellë në shqip në në vitet 80 me Tregime pelegrine, dhe më pas, në fillimin e viteve ’90 filluan të botohen “100 vjet vetmi”, Dashuri në kohërat e kolerës” dhe së fundi “Jeto për të treguar”, një roman autobiografik dhe librin me reportazhe “Udhëtim në Europën Lindore”.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 14 nga 14 libra
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Sikundër nënkuptohet nga titulli, Garcia Márquez ka shkruar roman për dashurinë, për dashurinë me të gjitha fytyrat e saj: dashuri rinore, dashuri bashkëshortore, dashuri romantike, dashuri të mishit, dashuri, madje, edhe me shenjat e kolerës. Për më tepër, ai ka shkruar një vepër arti që rrezaton një humanizëm të atillë, që lexuesit do ta ruajnë thellë...

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Sikundër nënkuptohet nga titulli, Garcia Márquez ka shkruar roman për dashurinë, për dashurinë me të gjitha fytyrat e saj: dashuri rinore, dashuri bashkëshortore, dashuri romantike, dashuri të mishit, dashuri, madje, edhe me shenjat e kolerës. Për më tepër, ai ka shkruar një vepër arti që rrezaton një humanizëm të atillë, që lexuesit do ta ruajnë thellë...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Në këtë vëllim janë paraqitur novelat: "Udhë të mbarë, zoti president", "E shenjta", "Avioni i bukuroshes së fjetur", "Pajtohem me qera për të parë ëndrra", "Erdha vetëm për të folur në telefon", "Fantazma gushti", "Maria Dos Prazeres", "Shtatëmbëdhjetë anglezë të helmuar", "Tramundana", "Vera e lumtur e zonjës Forbes", "Drita është si uji", "Gjurmët e...

 • Shikim i shpejtë
  2 610 Lekë 2 900 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Ky set është për të gjithë ata që kanë lexuar kryeveprat e letërsisë botërore “Dashuria në kohërat e kolerës” ose “Njëqind vjet vetmi” që ka shkruar Marquez: Janë edhe tri perla të tjera magjike nga një prej shkrimtarëve më brilantë të shekullit të XX. “Dymbëdhjetë tregime pelegrine”, Kujtime kurvash të trishta” dhe “Gjenerali në labirintin e tij”, të...

  2 610 Lekë
  2 900 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Ky roman i shkurtër, i bazuar në histori, përshkruan ditët e fundit të Simon Bolivarit. Në moshën 46 vjeçare, në vitin 1830, i plakur para kohe, i rraskapitur dhe gati në agoni, Gjenerali (siç referohet në libër), dikur heroi dhe presidenti i republikës së kombeve, që i çliroi nga dominimi spanjoll, por tashmë pa lavdi, ndërmerr një udhëtim të fundit,...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Nuk është në stok

  Në këtë vëllim të parë të trilogjisë së planifikuar, Gabriel García Márquez, nis të tregojë historinë e jetës së tij. Nëse do të kuptosh madhështinë e romancierit më të madh të shekullit të XX, këtu gjendet çelësi i leximit të të gjithë veprës së tij.

  2 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Në këtë vëllim të parë të trilogjisë së planifikuar, Gabriel García Márquez, nis të tregojë historinë e jetës së tij. Nëse do të kuptosh madhështinë e romancierit më të madh të shekullit të XX, këtu gjendet çelësi i leximit të të gjithë veprës së tij.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Ky është një libër për dashurinë dhe pleqërinë. Do ta keni të vështirë të gjeni një xhevahir të tillë në bibliotekën tuaj

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok

  Vjen për herë të parë i shqipëruar nga gjuha origjinale “100 vjet vetmi”, një nga kryeveprat e letërsisë botërore të shekullit të XX. Pas një përvoje të gjatë të përkthimit nga gjuha spanjolle, Mira Meksi sjell magjinë e vërtetë të Marquezit, e cila nuk është shijuar siç duhet deri më sot nga lexuesi shqiptar

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Ky liber vjen ne adresen tuaj per 15-20 dite ONE OF THE WORLD'S MOST FAMOUS BOOKS AND WINNER OF THE NOBEL PRIZE FOR LITERATURE_______________________________'Many years later, as he faced the firing squad, Colonel Aureliano Buendía was to remember that distant afternoon when his father took him to discover ice'Gabriel García Márquez's great masterpiece is...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Një roman i jashtëzakonshëm është rizbuluar nga autori i romaneve “Dashuria në kohërat e kolerës” dhe “Njëqind vjet vetmi”, nobelisti Gabriel Garcia Marquez. Ky libër vjen në shqip me përkthimin nga gjuha origjinale të Mira Meksit. 

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Marquez është po aq mjeshtror sa në prozën e gjatë edhe në gjininë e reportazhit, pasi kryeromancieri i shek. XX I kushtoi jetën gazetarisë. Ndonëse me vonesë, ky është rast brilliant për të njohur një tjetër majë të Marquez, e aq më tepër reportazhet që ai ka shkruar për Lindjen komuniste, pjesë e së cilës ishte edhe Shqipëria. “Unë nuk doja të njihja...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Vjeshta e Patriarkut, një nga veprat më të ndërlikuara dhe ambicioze të Gabriel García Márquez, është rrëfimi brilant i një tirani karabian dhe abuzimit me pushtetin.

  2 000 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 14 nga 14 libra