Cmim i reduktuar! Nen qiellin e Saharase Shiko më të madhe

Nen qiellin e Saharase

Paul Bowles A-007361

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Cilësuar si një ndër 100 veprat më të mira nga revista "Time" nga viti 1923 deri 2005, si edhe si një ndër 100 veprat më të mira të shekullit nga "The Modern Library", "Nën Qiellin e Saharasë" është një roman ngërthyes i dëshpërimit ekzistencial, shkruar me një mjeshtëri magjepsëse nga shkrimtari dhe kompozitori Paul Bowles.

Më shumë detaje

70 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928464705

924 Lekë

-23%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë vepër klasike të tmerrit psikologjik, Paul Bowles shqyrton mënyrat se si amerikanët i friken një kulture të huaj – si edhe mënyrat se si paaftësia e tyre për ta kuptuar atë i shkatërron ata.

Është historia e tre udhëtarëve amerikanë, të cilët enden nëpër qytetet dhe shkretëtirat e Afrikës së Veriut, duke e bërë kështu veprën si të pamëshirshme, ashtu edhe të trishtë. Romani skalit fort limitet e arsyes dhe inteligjencës njerëzore – ndoshta edhe limitet e jetës njerëzore – teksa ata prekin zbrazëtirën e padepërtueshme dhe mizorinë e ftohtë të shkretëtirës.

... "Vdekja është gjithmonë aty, por fakti që nuk e di se kur do të vijë tek ti duket sikur e bën jetën të pafundme. Është pikërisht kjo ajo që ne urrejmë më shumë. Për shkak se nuk e dimë, e mendojmë jetën si një burim të pashtershëm..."

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe289
ISBN9789928464705
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGriselda Zaimi