I ri Cmim i reduktuar! Ne kerkim te fustanit total Shiko më të madhe

Ne kerkim te fustanit total

Emine Teichmann BG0118

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky roman ka personazh kryesor (un-i) rrëfyes një person femër, që është larguar nga Shqipëria dhe jeton në Gjermani. Bashkë me dëshpërimin e largimit nga atdheu ajo ruan në shpirt e në mendje edhe shumë kujtime të hidhura për privacionet e jetës së dikurshme. Rrëfimi përqendrohet në mungesat e fustaneve (në kuptimin e objektit veshje/rroba). Ky roman sjell në mënyrë të thelluar shoqërinë e konsumit, të cilën e sendërton përmes një mjeshtrie gjuhësore, falë edhe profesionit të autores.

Më shumë detaje

111093 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Kristalina - KH
ISBN9789928309426

644 Lekë

-8%

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Romani është një rrëfim energjik dhe shumëngjyrësh në vetë të parë për përvojën e dikujt me botën e konsumit, konkretisht atë të veshjes femërore:

Çfarë i ndodh njeriut në botën e konsumit, të blerjes online, të shitësit që të hyn në shtëpi dhe të josh sapo hap televizorin ose pajisjen elektronike, çfarë mjegulle krijohet mes nevojës e dëshirave, ku është liria e individit për të zgjedhur dukjen e vet, këto janë disa nga temat e dialogut mes lexuesit, personazhit dhe rrëfimtarit te “Në kërkim të fustanit total”, nga Emine Teichmann

Shumë e njohin si gjuhëtare, pedagoge universitare prej shumë vitesh, autore e librave dhe monografive shkencore, por Emine Teichmann është edhe krijuese e letërsisë artistike: ka lëvruar prozën e shkurtër dhe atë të gjatë.

Të dhëna

Faqe137
ISBN9789928309426
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë