Ura mbi Drin Shiko më të madhe

Ura mbi Drin

Ivo Andriç BDR013

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ura është qendra e romanit të Ivo Andriçit, fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 1961: një afresk madhështor, që shtrihet nga Pesëqinda deri në Luftën e Parë Botërore dhe që ka në sfond një Bosnjë romantike, me çështjet e saj të larmishme historike, por edhe me dramat e përditshme të gëzimit e të vuajtjes së njerëzve.

Më shumë detaje

894 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789994366866

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në Bosnjë, në bashkëderdhjen e dy botëve asaj të krishterë dhe asaj myslimane lind Vishegradi, prej gjithherësh qytet takimi mes racash, besimesh fetare e kulturash të ndryshme.

Dhe pikërisht këtu, në Pesëqindën, vezirit Mehmed Pasha i lindi dëshira të ndërtonte një urë, e cila u kthye në simbol, sepse u ngrit falë lodhjes dhe sakrificave të shumë të krishterëve, por edhe në dëshmi të shkrirjes së dy botëve të ndryshme.

Ura është qendra e romanit të Ivo Andriçit, fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 1961: një afresk madhështor, që shtrihet nga Pesëqinda deri në Luftën e Parë Botërore dhe që ka në sfond një Bosnjë romantike, me çështjet e saj të larmishme historike, por edhe me dramat e përditshme të gëzimit e të vuajtjes së njerëzve.

Me këtë vepër Andriçi, një prej zërave më të mëdhenj të letërsisë në gjuhën serbe e, në përgjithësi, të Europës bashkëkohore, ritheksohet si shkrimtari, i cili ka pasqyruar më mirë problemet dhe karakteristikat e kësaj toke të trazuar.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe404
ISBN9789994366866
V. Bot2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë