Celesat e mbreterise Shiko më të madhe

Celesat e mbreterise

A. J. Cronin BDR018

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nuk ka më Cezar në kohën e sotme, ka veçse financierë dhe burra shteti, që duan të zotërojnë minierat e diamantit të Afrikës së Jugut apo kauçukun e Kongos së katandisur në skllavëri. Krishti ka predikuar vëllazërimin njerëzor. Ai nuk e ngjiti malin për të thirrur: "Vrisni! Vrisni! Nisuni, të mbushur me urrejtje, ngulni bajonetën në zorrët e vëllait tuaj." Nuk janë fjalët e tij ato që buçasin sot nëpër katedrale, po zëra kriminalë dhe frikacakë.

Më shumë detaje

106 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789995621964

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Ne, Kisha e shenjtë katolike; dhe, në të vërtetë, tërë Kishat e botës së krishterë, ne, pra, marrim pjesë në një luftë botërore. Më keq akoma, e shenjtërojmë. Ne dërgojmë miliona prej bijve tanë fort të dashur në masakër, për të lënë atje jetën, gjymtyrët apo shpirtin, për të vrarë e për t'u vrarë, me një buzëqeshje hipokrite dhe bekimin tonë apostolik. Vdisni për Atdheun dhe mëkatet do t'ju falen. Patriotizmi, mbreti apo perandori! Dhjetë mijë predikues kënaqen duke thirrur: "Jepini Cezarit, atë që i takon Cezarit...". E preu fjalën, grushtet i mbante shtrënguar, sytë i flakërinin.

Të dhëna

Faqe440
ISBN9789995621964
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë