Emigracioni Politik Shqiptar ne Vitet 1944-1955 Shiko më të madhe

Emigracioni Politik Shqiptar ne Vitet 1944-1955

Leonora Laçi LEL0001

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky studim ka në qendër të tij veprimtarinë politike të emigracionit të ri shqiptar, është fokusuar në vitet 1944-1955. Mergata shqiptare ndonëse e ndarë në parti të ndryshme, u mundua qe të bashkohet në kuadër të Komitetit Kombëtar Shqipëria e Lirë që mori rolin e një qeverie në mergim dhe mblodhi rreth saj figurat më të rendesishme të nacionalizmit shqiptar.

Më shumë detaje

898 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Rozafat
ISBN9789928429957

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Mrgata shqiptare, për historinë e popuIlit shqiptar, paraqet një det me ngjarje shumë të rëndësishme, pa ndriçimin e të cilave dhe inkorporimin e tyre në të, historia jonë kombëtare do të jetë jo reale dhe e mangët para opinionit shqiptar dhe atij ndërkombëtar, andaj sot, para punonjësve shkencor kërkohet një studim dhe analizë e gjithanshme shkencore për rolin kombëtar që ka luajtur Mërgata Shqiptare në kontekst të kohës, si në afirmimin, sensibilizimin, ndërkombëtarizimin e çështjes mbarëkombëtare dhe krijimin e dy shteteve shqiptare. Duke patur parasysh të kaluarën e hidhur të popullit tonë gjatë periudhave të ndryshme historike, të robëruar dhe të sunduar nga perandori të ndryshme, të copëtuar nga shtetet fqinje me qëllime kolonizuese, si dhe sundimin e regjimit komunist, punonjësit tonë shkencorë deri më tani, nuk kanë pasur mundësi të merren me veprimtarinë e mirëfilltë kombëtare të Mërgatës Shqiptare, të cilën veprimtari, regjimi komunist edhe sot e quan "aritikombëtare".

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe192
ISBN9789928429957
Titulli origjinalRozafat
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri