I ri Kokeboshi ne hene Shiko më të madhe

Kokeboshi ne hene

Nikollaj Nosov A-004414

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kokëboshi në hënë është një nga tre librat e trilogjisë Qyteti i luleve të Nikollaj Nosovit. Libri i parë Kokëboshi dhe shokët e tij është përkthyer tashmë nga Botimet Toena.

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
Fletët480
ISBN9789928277336

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Kokëboshi është personazhi kryesor i trilogjisë, Qyteti i luleve, dhe njëkohësisht edhe personazhi më i keq. Ky djalë-shkurtabiq është i paditur, dembel, i pasjellshëm, mburravec, por, njëkohësisht, kureshtar dhe me shumë fat.

Pas zbritjes në hënë, Kokëboshi dhe Petulla u veshën me kombinezonet speciale për të bërë një shëtitje te një mal aty pranë. Në një shpellë, Kokëboshi bie papritur në një tunel prej akulli në brendësi të hënës dhe rrëshqet, i ulur, në një hapësirë nënhënore.

Duke zbritur, ai gjendet në bërthamën e brendshme të hënës, të cilën banorët e saj e quajnë “Tokë”, ku ka një qytetërim shkurtabiqësh të tjerë, por që jetojnë sipas ligjeve kapitaliste.

Pikërisht këtu fillojnë edhe aventurat e Kokëboshit në hënë.

Petulla pasi humbet Kokëboshin kthehet i vetëm në anijen kozmike...

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët480
ISBN9789928277336
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiTianda Çuçka