I ri Cmim i reduktuar! Zoti nuk eshte i ndrojtur Shiko më të madhe

Zoti nuk eshte i ndrojtur

Olga Grjasnowa A-008817

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një histori prekëse e tre të rinjve që përpiqen të ndërtojnë një të ardhme për veten në Damaskun e shkatërruar nga lufta!

Më shumë detaje

499 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928366368

900 Lekë

-10%

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Amali, Hamudi dhe Jusufi janë të rinj, të bukur, të privilegjuar, ambiciozë, që besojnë në revolucionin e vendit të tyre: Sirisë. Por, papritmas, ata humbasin çdo gjë dhe u duhet të luftojnë për të mbijetuar. Dhe për t'u arratisur.

Hamudi është një kirurg i ri, që ka studiuar në Paris e që tashmë ndihet europian, i kthyer në Siri vetëm për të rinovuar pasaportën, por që ka mbetur në qytetin e tij të lindjes, i kapur në çark. Amali dhe Jusufi janë aktorë të talentuar, që jetojnë në Damask dhe kanë marrë pjesë në protestat antiqeveritare.

Por kur lufta civile shpërthen në atdheun e tyre, ata duhet të zgjedhin: të rrezikojnë jetën, duke qëndruar në vendin që duan, apo të ikin në kërkim të një jete të re diku tjetër?

Romani na përcjell ngjarje politike që janë vendimtare për fatet e shumë personazheve në aktualitetin e tmerrshëm të Sirisë, që nga e ashtuquajtura Pranvera Arabe e vitit 2011 e deri më sot. Olga Grjasnowa, me një stil të qartë dhe të pjekur, që i jep së tashmes përmasa epike, na zhvendos në qytetin e Damaskut në javët e revolucionit sirian kundër Bashar al-Asadit.

Ngjarjet dhe arratisja e personazheve kryesore në rrugë të ndryshme por nëpër të njëjtin det, me vdekjen në sy, bëhen dëshmi dhe dokument i kohës sonë dhe një përvojë së cilës ne si lexues mund t'i rrimë larg e aq më pak të jemi indiferentë.

Të dhëna

Faqe264
ISBN9789928366368
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGrejsa Ymeri-Boehl
RomanSagë&Histori