I ri Cmim i reduktuar! Treni i femijeve Shiko më të madhe

Treni i femijeve

Viola Ardone BDI0625

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Bazuar në ngjarje të vërteta, një histori mallëngjyese për dashurinë, familjen, shpresën dhe mbijetesën, e vendosur në Italinë e pas Luftës së Dytë Botërore - e shkruar me zemër dhe penë të fortë nga Viola Ardone.

Më shumë detaje

11100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928366627

810 Lekë

-10%

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Është viti 1946, kur Amerigoja lë lagjen e tij në Napoli dhe hipën në një tren.

Musolini dhe fashistët janë mundur, por lufta e ka shkatërruar Italinë, veçanërisht Jugun. Së bashku me mijëra fëmijë, ai do të përshkojë gjithë gadishullin dhe do të kalojë disa muaj në një familje në Veri; një nismë e Partisë Komuniste për të shpëtuar të vegjlit nga varfëria dhe dimri, pas konfliktit të fundit.

Përmes syve kureshtarë, të pafajshëm por edhe të zgjuar të një fëmije që është mësuar të mbijetojë me punë të çuditshme, Amerigoja na tregon një Itali që po ngrihet nga lufta, sikur ta shihnim për herë të parë. Ai e shijon familjen e re dhe mundësinë për një të ardhme më të mirë dhe bën një zgjedhje që do ta shënjojë për gjithë jetën.

Ndarja prekëse nga e ëma dhe qyteti i tij do të shoqërohen me një dhimbje të fortë, së cilës nuk i shpëton dot deri në fund, sepse nuk ka rrugë tjetër për t'u rritur.

Udhëtimi i Amerigos është një histori emocionuese rreth kujtimeve, lidhjeve të pashlyeshme, veteksplorimit dhe një shqyrtim i thellë i domethënies së familjes.

Tekefundit, Amerigoja kupton diçka të rëndësishme: ndonjëherë duhet hequr dorë nga gjithçka, madje edhe nga dashuria e nënës, për të gjetur fatin.

Të dhëna

Faqe244
ISBN9789928366627
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgim Doksani
RomanSagë&Histori