I ri Cmim i reduktuar! Paraleli 42 Shiko më të madhe

Paraleli 42

John Dos Passos OMBRA0266

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Te gjithe e pohojne se permes kesaj trilogjie qe perfshin “Paraleli 42” “1919” dhe “Paraja e madhe” John Dos Passos ka shkruar romanin e madh amerikan. I vleresuar si një nga romanet më të mira të shekullit të njëzetë nga Biblioteka Moderne dhe nga disa prej shkrimtarëve më të mirë sot, romani sjell në çdo faqe një portret madhështor te SHBA-ve, nje kaleidoskop te një kombi që gumëzhin nga historia dhe jeta.

Më shumë detaje

1109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928064219

1 656 Lekë

-8%

1 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

SH.B.A... është grupi i kompanive aksionere, grumbullimi i sindikatave, një grup ligjesh, një rrjet radiosh, një zinxhir teatrosh, një kolonë thëniesh të shkruara e të fshira e të shkruara... në dërrasën e zezë, një bibliotekë publike plot me gazeta e libra historikë të vjetër me fjalë proteste të shkarravitura me laps.

SH.B.A. është lugina më e madhe në botë e rrethuar me male dhe kodra, është një grup zyrtarësh të babëzitur me shumë llogari bankare... janë shumë burra të groposur me uniforma në varrezat Arlington. SH.B.A. janë germat në fund të një adrese kur je larg shtëpisë. Por mbi të gjitha SH.B.A. është zëri i botës.

"...personazhet në këtë libër janë njerëz që merren gjatë gjithë kohës me ndjesitë e tyre, që vuajnë nga dëshirat e forta, që lëshohen pa frena ndaj alkoolit dhe epshit, ndërkohë që mendimet e tyre të brishta nuk iu siguronin as mbështetjen më të vogël kundër tatëpjetës që iu kishte marrë jeta..

REVIEW

"...John Dos Passos ndryshoi romanin amerikan dhe shoqërinë amerikane, ashtu siç kishte bërë Ëhitman me poezitë e tij..."

Steve Newman, shkrimtar

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe626
ISBN9789928064219
Viti i Botimit2024
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEris Rusi
RomanSagë&Histori