I ri Shtepia e gjelber Shiko më të madhe

Shtepia e gjelber

Mario Vargas Llosa BD0661

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një vend sa i vërtetë po aq edhe mitik, që Vargas Llosa evokon përmes mjeteve që ia jep mitologjia popullore e përmes personazheve të tij: don Anselmos, Garcias, doktor Zevallosit, Santera Domitillas. Sipas kritikes, Mario Vargas Llosa do të mbetej i pavdekshëm, qoftë edhe sikur të kishte shkruar vetëm romanin Shtëpia e Gjelbër

Më shumë detaje

11091 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994306916

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Qyteti i Piurës, në veri të Perusë, me pyllin e virgjër që e rrethon, është kuadri i kësaj “komedie njerëzore” që gëlon nga personazhe, ngjarje intime dhe aventura të mëdha.

Është historia e një qendre të vogël province dedikuar bujqësisë dhe tregtisë së gjase së gjallë, e cila shndërrohet në një qytet të madh e të zhurmshëm modern, me fabrika, qiejgërvishtës dhe automobila.

Shtëpia e gjelbër është bordelloja që buronte nga Mangacheria, një grumbull kasollesh në kufi të qytetit, një farkëtim shumëngjyrësh racash dhe mizerjeje, i destinuar për t’u bërë një periferi e qelbur.

VLERESIME

“Mario Vargas Llosa është pa dyshim një nga shkrimtarët më të mëdhenj jo vetëm të Amerikës Latine, por të mbarë botës.”

“Romanin Shtëpia e Gjelbër mund ta shkruante vetëm një shkrimtar gjeni si Mario Vargas Llosa.”

“Mario dhe Gabo (Gabriel Garsia Markez) - dy diej për një kontinent.”

“Mario Vargas Llosa do të mbetej i pavdekshëm, qoftë edhe sikur të kishte shkruar vetëm romanin Shtëpia e Gjelbër”.

“Një nga shkrimtarët më të përkthyer dhe më të lexuar në botë.”

Të dhëna

Faqe458
ISBN9789994306916
RedaktoriSejdin Cekani
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiNasi Lera
RomanSagë&Histori