I ri Serda kendon ne muzgun e Dites se Rreshajave Shiko më të madhe

Serda kendon ne muzgun e Dites se Rreshajave

Miljenko Jergoviç BDI0646

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Luftërat në territorin e ish-Jugosllavisë nuk vranë vetëm njerëz, nuk shkatërruan thjesht ndërtesa, shtëpi dhe fabrika - ato rrënuan humanizmin te njerëzit. Për të kuptuar raportet në ish-Jugosllavi, nuk nevojitet të lexoni studime sociologjike dhe psikologjike; nuk ju duhet të lexoni revista e gazeta, të shihni lajme dhe emisione televizive - mjafton të lexoni këtë roman të Miljenko Jergoviçit, shkrimtarit kroat më përfaqësues të shekullit XXI

Më shumë detaje

11106 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928366566

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ngjarja qendrore në këtë roman është vrasja e Serda Kapurovës, një vajzë, me moshë dhe kombësi të papërcaktuar, që, edhe pas shumë hetimesh, nuk bëhen të ditura. Serda kërcen dhe këndon në një prej kryqëzimeve të Zagrebit, ku drita e kuqe në semafor zgjat 90 sekonda. Me këngët dhe vallëzimin e saj të çuditshëm, vajza shkakton grindje dhe buzëqeshje te njerëzit dhe shoferët që kalojnë atypari, por fiton edhe ndonjë të hollë prej tyre.

Historia në roman është treguar nga pesë kënde të ndryshme: pesë personazhe, me historitë e jetës që të bëjnë për vete dhe që janë të lidhura me Serda Kapurovën. Cili prej tyre e ka përdhunuar, mbytur dhe lënë në një banesë të zbrazët të Zagrebit?

Të dhëna

Faqe520
ISBN9789928366566
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiXhelal Fejza
RomanSagë&Histori