John Grisham

John Ray Grisham është një nga shkrimtarët më të shitur amerikanë, avokat, politikan dhe aktivist i njohur për thrillerat ligjor popullor. Librat e tij janë përkthyer në 42 gjuhë në mbarë botën.

John Grisham ka lindur më 8 shkurt 1955 në Arkansas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai është i martuar me Renee Jones në vitin 1981. Pasionet e tij janë; thrillerat ligjor, fiction-i i krimit, basketbolli dhe futbolli.


Ai është diplomuar në jurisprudencë në Ole Miss në vtin 1981 dhe më pas ndodhi një praktikë ligjore për rreth një dekadë në Southaven, duke u specializuar në mbrojtjen krimiale. Në vtin 1983 ai është zgjedhur në dhomëb e përfaqësuesve në SBVA.


Librat e parë ai nis ti shkruaj pas viteve 1985. “Koha për të vrarë” u botua në vitin 1988 dhe më pas shkruan thuajse çdo vit novela: Forma, Klienti, Dhoma, Partneri, Avokati i Rrugës, Ndërmjetësi, Më në fund gjykatës, Ortaku, etj. Shumica e këtyre veprave janë përkthyer në shqip.


John Grisham ka shitur rreth 300 milionë libra, të cilat janë përkthyer në 42 gjuhë të botës. 9 prej librave të tij janë vënë në kinema; si Firma, Klienti, Ndërjtësi, Koha për të vrarë, Të mos festosh Krishtlindjet, etj.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 15 nga 15 libra
 • Nga autori më i shitur amerikan i zhanerit thriller, "Apelimi" është një histori e fuqishme dhe tronditëse e kohës sonë, që tregon për intrigën politike dhe juridike.

 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Një tjetër roman thriller brilant nga John Grisham. The Boston Globe shkruan për këtë roman: Mjeshtëror, një thriller që të bën për vete

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
 • Miç Mekdiri është i ri, inteligjent dhe ambicioz. Kur punësohet nga studio ligjore Bendini, Lambert, & Locke mendon se kjo punë do e çoj drejt parave dhe pushtetit. Por shumë shpejt Miç zbulon që firma po përgjon telefonatat e tij dhe FBI po e kërkon. Paraja dhe pushteti kanë një çmim, i cili në këtë rast mund të jetë jeta e Miç.

 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  Grisham vjen me një libër të ri për lexuesit shqiptarë, hedhur në qarkullim nga botimet Dudaj: Një nga romanet më spektakolarë, të shkëlqyer dhe të mirëkonceptuar të shkruar ndonjëherë.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Nuk është në stok

  "Marku gjendet i mbërthyer në mes të një sistemi ligjor të çmendur dhe një vrasësi mafioz, që vepron i dëshpëruar për të mbuluar krimin e tij.

  1 200 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Përpara romanit Firma, që e bëri autorin më të dashur amerikan, John Grisham shkroi këtë histori gozhduese të ndëshkimit dhe të drejtësisë. Jeta e një vogëlusheje 10-vjeçare, shkatërrohet një herë e përgjithmonë nga dy të rinj të dehur e të paskrupull. Shumica e popullsisë së bardhë tmerrohet nga ky krim çnjerëzor.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Një provincë e vogël goditet nga krimi dhe korrupsioni që përpiqet të mbyllë gojën e shtypit. Lufta mes së mirës dhe të keqes duket e vështirë dhe e pafund. Por deri kur? John Grisham vjen përsëri në shqip me përvoja jetësore nga bota e krimit dhe si një përshkrues i përsosur i proceseve gjyqësore amerikane.

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Në orët e tij të fundit në detyrë, Presidenti që së shpejti do të largohet nga detyra, firmos një amnisti të diskutueshme, nga ato të minutës së fundit.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Romani Ortaku, i shkruar në vitin 1997, tregon historinë e Patrikut, dikur një ortak në një studio ligjore, i pasur dhe shumë i aftë profesionalisht, por që pasi vodhi 90 milionë dollarë nga studioja e tij mori arratinë, deri sa u kap në xhunglat braziliane. Dhe ndërsa kthehet në atdhe për të marrë pjesë në procesin gjyqësor ndaj tij, ai përgatit...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Në kohën kur po ekzekutohej një person i pafajshëm, Trevis Bojeti, përdhunuesi dhe vrasësi i nxënëses së gjimnazit, reflekton dhe vendos të tregojë të vërtetën e krimit, duke e çliruar nga akuzat e padrejta Donte Drumin. Ky rrëfim i vrasësimit, pendesa e thellë e tij dhe i gjithë rrëfimi vjen përmes një tjetër kryevepre të Grishanit, i ardhur në shqip nga...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  Me këtë rrëfim prej mjeshtri të vërtetë të një çështjeje të madhe gjyqësore, Xhon Grishami vërteton përsëri se zotëron aftësi të jashtëzakonshme si shkrimtar, dhe e bën këtë duke u shtuar elementeve klasike dhe të pangatërrueshme të thrillerit ligjor një grimcë humori. Një studio e vogël ligjore. Një çështje e madhe gjyqësore. Rasti i një jete të tërë.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Të fshehtat e suksesit të Grishamit nuk janë aspak të fshehta. Ato janë dy: ritmi i tij, i cili shtrihet nga i shpejtë në marramendës, vdekjeprurës, dhe tema e zgjedhur prej tij – njeriu i zakonshëm përfshihet në një konspiracion të madh dhe në fund del fitimtar.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë Nuk është në stok

  Një përrallë klasike për kohët moderne, "Të mos festosh Krishtlindjet" sjell një këndvështrim gazmor të gjullurdisë dhe emocioneve që gjithmonë bëhen pjesë e kësaj feste tradicionale. Prandaj, ky libër e ka lexuesin në fundviti më shumë se asnjëherë tjetër...

  750 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Në një zyrë në Virxhinia, një burrë i pasur dhe i moshuar po rishkruan me tërbim testamentin e tij. Me vdekjen që i rri mbi kokë, Troi Filani kërkon t'u dërgojë një kumt fëmijëve, ish bashkëshorteve dhe të favorizuarëve të tij; kumti do të nxisë një betejë të ashpër gjyqësore dhe do të ndryshojë shumë jetë njerëzish.

  1 200 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 15 nga 15 libra