I ri Bonavia Shiko më të madhe

Bonavia

Dragan Velikic A-008471

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Bonavia" është afresku i mbarë shoqërisë postjugosllave në kërkim të një identiteti të ri në rravgimin e vet midis të shkuarës së anatemuar, të tashmes problematike dhe të ardhmes së pasigurt. 

Më shumë detaje

507 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928366276

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në këtë roman gjallojnë një galeri personazhesh komplekse, të cilët enden si somnambul në një realitet që ngjan me një ëndërr dhe zhgjëndrrës, që përfton përmasa fantazmagorike.

Jeta është një këmishë force në çfarëdolloj dimensioni që enden personazhet e tij: Beograd, Zemun, Vjenë, Boston, Kaliforni; ndërsa Vdekja krijon atë ekuilibër që jeta është e pazonja t'iu ofrojë të gjallëve në endjen e tyre.

Romani i Dragan Velikiçit është një lojë pasqyrash për të gjithë ne që jetojmë në këtë gadishull të kontinentit të vjetër, qofshim serbë, shqiptarë, boshnjakë, kroatë, malazez etj. Paradoksalisht të ndarë në ngjashmëritë tona dhe të përbashkuar në mllefet e mëritë që na ndajnë e përçajnë.

Është pikërisht ky dimension mbarëballkanik, që e bën këtë libër të rrugëtojë në vendet tona dhe i bën personazhet e tij të flasin natyrshëm sa serbisht, kroatisht, boshnjakisht dhe, së fundi, edhe shqip.

Të dhëna

Faqe296
ISBN9789928366276
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori