I ri Nje grua nga Tirana Shiko më të madhe

Nje grua nga Tirana

Helena Kadare A-005774

Libër i ri

30 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789995687502

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“Ky roman është nisur në Tiranë dhe, me distancë kohe, është mbaruar në Paris. Ai vjen prej një metropoli ku shkruhet arti i madh, por ku nuk mungojnë në përmasa të dukshme as dështimet dhe eksperimentimet letrare boshe. Kush ndodhet mes të mëdhenjve dhe boshllëkut, shpesh rrezikon qoftë dhe për modë ta shpartallojë veten. Helena vjen përsëri si një ledi serioze, ajo e ka ruajtur individualitetin e saj dhe kjo është prapë merita e parë e një artisti. Ajo është zhvilluar brenda këtij individualiteti dhe kjo është prapë merita shquese e një artisti. Helena Kadare është autore që e ka dashur gjithmonë klasiken, klasiken që plekset pa bujë me modernen. Në këtë kahje e shoh edhe zhvillimin që ka arritur, ajo ka ecur drejt një kultivimi qelizor të prozës.

Zija Çela

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
ISBN9789995687502
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim