I ri Ruaj mprehtesine Shiko më të madhe

Ruaj mprehtesine

Sanjay Gupta MIN0126

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Mbaje trurin tënd të ri, të shëndetshëm dhe të mprehtë me këtë guidë shkencore për mbrojtjen e trurit nga rënia, shkruar nga neurokirurgu dhe korrespondenti kryesor i CNN për mjekësinë, Dr. Sanjay Gupta.

Më shumë detaje

11099 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Minerva
ISBN9789928265623

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përgjatë jetës kërkojmë mënyra për të mbajtur mendjen të mprehtë dhe lehtësisht produktive. Tani, Dr. Sanjay Gupta ofron librin që na duhet të gjithëve, të mbushur me njohuri prej shkencëtarëve më të mirë në mbarë botën, studimet e fundit të të cilëve mund të të ndihmojnë të përmirësosh e të mbrosh funksionin e trurit, si dhe të ruash shëndetin kognitiv në çdo moshë.

“Ruaj mprehtësinë” ekspozon mite të zakonshme rreth plakjes dhe rënies mendore, zbulon nëse ekziston dieta apo ushtrimi “më i mirë” për trurin dhe shpjegon nëse është më e shëndetshme të luash videolojëra që vënë në provë memorien dhe shpejtësinë e përpunimit, apo të angazhohesh në më shumë bashkëveprime shoqërore. Zbulo se çfarë mund të mësojmë prej njerëzve me “super tru”, të cilët janë në të tetëdhjetat dhe të nëntëdhjetat, pa asnjë shenjë rënieje mendore, dhe nëse ka vërtet ndonjë përfitim prej ilaçeve, suplementeve dhe vitaminave. Dr. Gupta merret gjithashtu me sëmundjet mendore, në veçanti Alzheimerin, duke iu përgjigjur të gjitha pyetjeve rreth shenjave dhe simptomave, si dhe na tregon se si ta parandalojmë dhe të ruajmë shëndetin, teksa kujdesemi për dikë me rënie kognitive. Ai gjithashtu paraqet një program të personalizuar dymbëdhjetë javor, me strategji praktike për forcimin e trurit çdo ditë.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe344
ISBN9789928265623
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë