Valbona Banka

Valbona Banka ka lindur në vitin 1978. Është diplomuar në Universiteti Politeknik Tiranë, në Fakulteti i Inxhinierisë së Ndërtimit, Departamenti i Inxhinierisë së Mjedisit, 1997 - 2002. Që prej vitit 2002 e në vazhdim ka punuar në profesionin e Inxhinieres së Mjedisit në një kompani private që operon në fushën e ndërtimit.


Krijimtaria letrare për Valbonën është një pasion dhe si çdo gjë e bërë me pasion, buron nga zemra. Profesioni i Inxhinieres së Mjedisit e shoqëron përgjatë shkrimit, duke i prirë udhën krijimtarisë me qëllimin për të sjellë frymëzim dhe motivim si dhe për të shfaqur në një mënyrë shumë origjinale tek lexuesit probleme aktuale dhe të ndjeshme të shoqërisë sonë. Si nënë e dy fëmijëve e gjen frymëzimin në çdo fillim dite duke u zhytur dhe bërë njësh në botën e tyre të mbushur përplotë me imagjinatë, ëndrra dhe dashurinë për natyrën dhe njeriun. Romani i saj i parë “Aria Hidh e prit!” përshkruan realitetin e parë me sytë e një fëmije. Energjia pozitive e Arias, guximi, krenaria, dashuria për të vëllanë, të bëjnë të reflektosh për gjithçka ke, të jesh mirënjohës dhe falenderues.


Dhe më e rëndësishmja në jetën tonë, ajo që mbetet pavarësisht rrugëtimit tonë është edhe mesazhi kryesor që Aria na e tregon gjatë gjithë historisë së saj: Njeriun duhet ta udhëheqë dashuria! Dhe familjen e mban dashuria dhe jo numri i pjestarëve të saj! Aventurat dhe humori e bëjnë argëtues leximin e historisë së Arias.


Ky roman u shpall botimi më i mirë i vitit 2022 nga platforma më e madhe online e librit shqip, Bukinist.al dhe blogu Leximtari më 2 prill 2023.


Romani i saj i dytë “Zgjohu Kërshëri!” përshkruan boshllëkun që lë emigrimi në vendin tonë. Kërshëria është një ndjesi, një nxitje që na shtyn të njohim të panjohurën. Në këtë histori Kërshëria është shndërruar në një personazh shumë tërheqës dhe argëtues, duke u bërë kështu ndikues në jetën e personazheve të tjerë. Fantazia dhe imagjinata shkrihen me realitetin të cilin autorja e përshkruan natyrshëm, pa hezituar të nxjerrë në pah mungesat që shkakton emigrimi. Rikthimi në vendlindje është i pashmangshëm si dhe nevoja për të rigjetur rrënjët e tua. Kur je fëmijë kërshëria është gjithnjë me ty. Kur rritesh, kujtohu ta zgjosh!

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 5 nga 5 libra
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Ky libër është vetëm fillimi i rrugëtimit të Arias çamarroke, plot vitalitet dhe energji pozitive: Nje histori për dashurinë pa kushte që buron në zemrën e çdo femije! Forcën brenda vetes dhe të vërtetën që thyen barriera dhe kapërcen kufijte! Në mbyllje të procesit të votimit online për librin më të mirë të vitit 2022 nga Bukinist.al dhe blogu...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Le të udhëtojmë edhe ne me Arian dhe personazhet e tjera, mes situatave të papritura dhe humorit, për të shijuar këtë përvojë.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 170 Lekë 1 300 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Valbona Banka është një emër i ri në letërsinë për fëmijë, por që tashmë ka të shkruar tre vepra për lexuesit e vegjël. Me rastin e fitimit të cmimit për librin më të mirë për fëmijë për vitin 2022 nga Bukinist.al dhe blogu Leximtari ne kemi bërë bashkë në një set librin fitues “Aria hidh e prit” dhe “Zgjohu kërshëri”, si rekomandime edhe për lexuesit e...

  1 170 Lekë
  1 300 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Autorja Valbona Banka, fituese e çmimit per librin me te mire per femije per vitin 2022 tek Bukinist.al, vjen me nje liber te ri. Ky liber grish fantazine e lexuesve te vegjel me nje bote plot mistere. Një lexim me të papritura, plot mistere për t’u zbuluar që do ju mbajne pezull...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Kersheria eshte nje deshire, nje nxitje, apo nje shtyse per te mesuar gjera te reja qe nuk i dime... Kur je femije, kesheria eshte gjithnje me ty, kur rritesh, kujtohu ta zgjosh!

  700 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 5 nga 5 libra