Imazhi i Shqiperise dhe shqiptareve ne Angli Shiko më të madhe

Imazhi i Shqiperise dhe shqiptareve ne Angli

Dorian Koçi A-005628

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër Koçi ka shkruar për udhëtimet dhe veprat e autorëve anglezë që bën eksplorimin e viseve shqiptare si Bajroni, William Leake, Edwuart Leair, Editth Durham, etj......

Më shumë detaje

898 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN700978992845523

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë, Gadishulli i Ballkanit njihej shumë më pak në Europë, sesa kolonitë e saj nëpër botë...! Studiuesi dhe historiani Dorian Koçi shprehet se kjo mosnjohje reflektohej drejtpërdrejt edhe në librat e gjeografisë, ku këto territore, përfshi dhe Shqipërinë tonë, quheshin thjesht provinca të Turqisë, por paradoksalisht për emërtimin e lumenjve dhe maleve të tyre përdorej ende onomastika e vjetër Greko-Latine.

Përse, duke nisur që nga fundi i 1700-s, dhjetëra udhëtarë europianë vërshuan në trojet shqiptare. Këto pikëpyetje dhe kërkimet e vazhdueshme të studiuesit Dorian Koçi çuan në hartimin e librit “Imazhi i Shqipërisë dhe shqiptarëve në Angli.”

“Franca dhe më vonë Anglia e gjetën veten shumë shpejt në “aktorë” dhe “faktorë” të rëndësishëm politikë, kulturorë dhe socialë në teatrin diplomatik të këtyre viseve. Kjo prani evropiane dhe rinjohjeje u përforcua më tepër nga një fenomen i ri-Udhëtimi”.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe124
ISBN700978992845523
Titulli origjinalAndrea Llukani
PërkthyesiKlevisa Sina