Emigracioni Politik Shqiptar ne Vitet 1944-1955 Shiko më të madhe

Emigracioni Politik Shqiptar ne Vitet 1944-1955

Leonora Laçi LEL0001

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky studim ka në qendër të tij veprimtarinë politike të emigracionit të ri shqiptar, është fokusuar në vitet 1944-1955. Mergata shqiptare ndonëse e ndarë në parti të ndryshme, u mundua qe të bashkohet në kuadër të Komitetit Kombëtar Shqipëria e Lirë që mori rolin e një qeverie në mergim dhe mblodhi rreth saj figurat më të rendesishme të nacionalizmit shqiptar.

Më shumë detaje

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Rozafat
Fletët192
ISBN9789928429957

700 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Mrgata shqiptare, për historinë e popuIlit shqiptar, paraqet një det me ngjarje shumë të rëndësishme, pa ndriçimin e të cilave dhe inkorporimin e tyre në të, historia jonë kombëtare do të jetë jo reale dhe e mangët para opinionit shqiptar dhe atij ndërkombëtar, andaj sot, para punonjësve shkencor kërkohet një studim dhe analizë e gjithanshme shkencore për rolin kombëtar që ka luajtur Mërgata Shqiptare në kontekst të kohës, si në afirmimin, sensibilizimin, ndërkombëtarizimin e çështjes mbarëkombëtare dhe krijimin e dy shteteve shqiptare. Duke patur parasysh të kaluarën e hidhur të popullit tonë gjatë periudhave të ndryshme historike, të robëruar dhe të sunduar nga perandori të ndryshme, të copëtuar nga shtetet fqinje me qëllime kolonizuese, si dhe sundimin e regjimit komunist, punonjësit tonë shkencorë deri më tani, nuk kanë pasur mundësi të merren me veprimtarinë e mirëfilltë kombëtare të Mërgatës Shqiptare, të cilën veprimtari, regjimi komunist edhe sot e quan "aritikombëtare".

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët192
ISBN9789928429957
Titulli origjinalRozafat
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri