Charles Bukowski

Charles Bukowski u lind në Andernach, Gjermani, më 1920. Në moshën tre vjeçare familja e tij shpërngulet në SHBA, Los Angeles, ku praktikisht Bukowski shkoi gjithë jetën e vet deri ditën e vdekjes, në mars të vitit 1994. Përgjatë karrierës mëse tridhjetë vjeçare të shkrimtarit, Bukowski ka botuar 32 libra me poezi, pesë libra me tregime, katër romane, si dhe skenarin e filmit "Pijetari".

Në qoftë se në Europë, romanet, librat me poezi e tregime i dhuruan një sukses të bujshëm, në Amerikë i siguruan famën e shkrimtarit të mallkuar. "Femrat" është libri i tij i parë që i paraqitet lexuesit shqiptar.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 7 nga 7 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Bukë me sallam, romani i katërt i Charles Bukowski-t, botuar për herë të parë më 1982, me gjasë është libri më autobiografik dhe prekës i tij. Ai trajton kryesisht marrëdhëniet e vështira me të atin dhe fëmijërinë e hershme në Los Anxheles. Në këtë roman të ashpër, mizor e të dëshpëruar, por edhe ironik e moskokëçarës, gjithçka përballohet me tone të...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Nuk është në stok

  1 500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  "Femrat që kam njohur gjatë jetës sime kanë qenë ose kurva ose ish – prostituta." Kështu është shprehur gjatë një interviste Bukowski. "Femrat" është pikërisht romani ku ai shpalos hapur marrëdhëniet e veta komplekse me seksin e bukur.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  “Hollywood” shpërfaq gjithë jetën e shfrenuar mes yjeve të kinemasë, botën e tyre hipokrite, por edhe përpjekjet e mëdha njerëzore për të realizuar projekte te të cilat ke besim.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  Ky është vëllimi i parë i plotë me poezi i këtij autori që vjen për lexuesit shqiptarë. Në vargjet e sjella plot forcë nga përkthyesi Maksim Rakipaj vjen revoltë, fuqi, antikonformizëm dhe shndërrim të të shëmtuarës në një estetikë të pëlqyer nga miliona lexues. Ai konsiderohet "laureat i mjerimit amerikan"

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  I lindur dështak, me një profesion pa rrugëdalje, i cili nuk i jep asnjë kënaqësi personale e megjithatë, me mjaft vetëdije sa për të dalluar absurditetin e situatës së tij, Çinaski është emblema e njeriut të zakonshëm.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Te gjitha rrefenjat e Bukowskit jane sa te bukura aq edhe te ndyra dhe si te tilla e nderojne letersine. Ai tregon ato gjera qe te tjeret i zbukurojne e i fshehin, dallimin e njerezve per shkak te gjinise, varferine e perditshme, dhunen dhe ndjenjat e atyre qe kruajne hundet. Kjo eshte arsyeja perse ky njeri te ve ne siklet; ai i drejtohet gjithe botes.

  1 500 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 7 nga 7 libra