Kahlil Gibran

Kahlil Gibran është poet, piktor dhe filozof libanezo-amerikan. Ai është ndarë nga jeta në vitin 1931. Gibran mbahet si një nga mendjet më të holla të letërsisë dhe mendimit të shekullit të XX. Në shqip është përkthyer libri më i suksesshëm i tij Profeti, në dy variante, nga dy botues të ndryshëm

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 5 nga 5 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Gibran vjen me gjithë urtësinë dhe mjeshtrinë e tij në rrëfimet dhe meditimet e tij të jashtëzakonshme.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Nuk është në stok

  Parabolat e tij janë të arrija; sjellin në mënyrë briliante leksione të forta jete përmes një zgjuarsie të natyshme dhe historive të jetës dhe momente që i kalojnë secili prej nesh

  500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Me stilin biblik, mendimin e thellë e fjalën e bukur, shoqërimin e teksteve përgjithsisht me skica të realizuara nga vetë ai dhe i njohur veçanërisht për vepën "Profeti", Gibran u kthye në një ndër autorët më të lexuar në SHBA e mbarë botën perëndimore, ndërkohë që në vendlindjen e tij në Liban, si atëherë ashtu edhe sot festohet si më i madhi.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  630 Lekë 700 Lekë -10% Në stok

  Kryevepra e Kahlil Gibranit “Profeti” është një nga veprat klasike më të dashura të kohës tonë. Është publikuar në vitin 1923, dhe ka qenë përkthyer në një kohë të shpejtë në më shumë se 20 gjuhë dhe në edicionin amerikan janë shitur më shumë se 9 milionë kopje.

  630 Lekë
  700 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok
  I ri

  Ky është një botim special i veprës kryesore të Gibran, shoqëruar edhe me meditime të tjera poetike, të cilat shquhen për fuqinë e dijes dhe mjeshtrinë e arsyes

  1 100 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 5 nga 5 libra