Robert Greene

Robert Greene ka lindur më 14 maj 1959 dhe është autor i të paktën 6 librave që janë bestseller-a ndërkombëtar. Ai konsiderohet si autori amerikan më i mirë për librat mbi strategjinë, fuqinë dhe joshjen. Greene është djali i një familje hebreje, i rritur në Los Angelos. Ai ka ndjekur studimet në universitetet e Berkeley dhe Uisconsi-n, në SHBA, duke marrë një diplomë në studimet klasike.


Para fillimit të shkrimit të librave ai ka bërë shumë profesione të tjera si redaktor, skenarist filmash etj. Mes përvojave të shumta të punës ka qenë edhe puna në një shkollë arti dhe media në Itali.


Vepra e tij e parë është “48 ligjet e pushtetit”, botuar në vitin 1998, e cila është një bestseller ndërkombëtar me mbi 2 milionë kopje të shitura. Vepra të tjera të këtij autori janë: “Arti i joshjes”, “33 strategjitë e luftës”, “Ligji i 50-të”, “Ligjet e natyrës njerëzore”, “Mjeshtria”. Vepra “Ligjet e përditshme” u botua në vitin 2021. Disa prej librave të këtij autori kanë ardhur në shqip nga shtëpia botuese Pema.


Robert Greene shquhet për formimin e tij të jashtëzakonshëm, - njohjen e thelluar të historisë së botës, sidomos të natyrës njerëzore, të ideologjisë, të luftës dhe të natyrës njerëzore. Përmes veprave të tij, gërshetohen disa disiplina si historia, filozofia, psikologjia, etj.


Robert Greene flet pesë gjuhë të huaja. Ai është i martuar me Anna Biller e cila është producente filmash. Po ashtu, Green është ndjekës i Budizmit Zen. Ky autor është mentor i Ryan Holiday, autor i disa librave bestseller në të gjithë botën si Pengesa është rrugëdalja, Egoja është armiku, etj.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 13 nga 13 libra
 • Shikim i shpejtë
  2 800 Lekë Në stok

  From bestselling author Robert Greene comes a brilliant distillation of the strategies of war that can help us gain mastery in the modern world. Spanning world civilisations, and synthesising dozens of political, philosophical, and religious texts, The 33 Strategies of War is a comprehensive guide to the subtle social game of everyday life. Based on...

  2 800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Nga autori i librit bestseller i librit “48 ligjet e pushtetit', Robert Greene, vijne te qemtuara shkelqyeshem strategjite e luftes qe mund te na ndihmojne te fitojme mjeshteri ne boten moderne.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Për të gjithë që e duan PUSHTETIN, duan ta kuptojnë PUSHTETIN dhe duan të mbrohen nga PUSHTETI

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 800 Lekë Në stok

  Drawing on the lore of gangsters, hustlers, and hip-hop artists, as well as 50 Cent's business and artistic dealings, the authors present the 'Laws of 50', revealing how to become a master strategist and supreme realist. Success comes from seeking an advantage in each and every encounter, and The 50th Law offers indispensable advice on how to win in...

  1 800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 750 Lekë Në stok
  I ri

  Drawing on the lore of gangsters, hustlers, and hip-hop artists, as well as 50 Cent's business and artistic dealings, the authors present the 'Laws of 50', revealing how to become a master strategist and supreme realist. Success comes from seeking an advantage in each and every encounter, and The 50th Law offers indispensable advice on how to win in...

  1 750 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Njelloj thelbësor si "48 Ligjet e Pushtetit", edhe "Arti Jales ofron një shembull te domosdoshem per joshjen, ku shpërfaqet njëra nga armet kryesore ne gjithe historine e njeriut, që përben formen me te eperme te pushtetit

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  3 600 Lekë 4 000 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Robert Greene eshte nje nga mendimtaret me te shquar te kohes tone. I njohur per librat e tij bestseller “48 ligjet e pushtetit” dhe “Mastery”, ne u rekomandojme per te lexuar edhe dy libra te tjere me po kaq vlere: “33 strategjite e luftes” dhe “Arti i joshjes”, te cilet i gjeni ne nje pako ne oferte.

  3 600 Lekë
  4 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Vjen më në fund në gjuhën shqipe vepra më e rëndësishme e Robert Greene, “Ligjet e natyrës njerëzore”. I vlerësuar pa masë për bestseller-in absolut, “48 ligjet e pushtetit”, përmes këtij libri, autori shkon thellë në natyrën e qenies njerëzore dhe analizon mënyrat për të ndikuar tek njerëzit.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 800 Lekë Në stok

  With this seminal text as a guide, readers will learn how to unlock the passion within and become masters.

  2 800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  3 600 Lekë 4 000 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Në këtë set kemi vendosur dy nga veprat më të rëndësishme të Robert Greene, i konsideruar si Makiaveli i ditëve tona

  3 600 Lekë
  4 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 800 Lekë Në stok
  I ri

  THE MILLION COPY INTERNATIONAL BESTSELLER'If power is your ultimate goal, this is the book you need' The TimesAmoral, cunning, ruthless, and instructive, this piercing work distils three thousand years of the history of power into forty-eight well-explicated laws.

  2 800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 790 Lekë Nuk është në stok

  The concise edition of the 2019 Winner of the international business book award. From the million-copy bestselling author of The 48 Laws of Power. Whether at work, in relationships, or in shaping the world around you, The Concise Laws of Human Nature offers brilliant tactics for success, self-improvement, and self-defence.

  1 790 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 800 Lekë Në stok

  Whether at work, in relationships, or in shaping the world around you, The Laws of Human Nature offers brilliant tactics for success, self-improvement, and self-defence.

  2 800 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 13 nga 13 libra