Michel Houellebecq

Michel Houellebecq është romancier, poet dhe skenarist francez. Ai është një nga romancierët më të mirë të ditëve tona në Francë por librat e tij tashmë janë edhe bestseller-a ndërkombëtarë. Seksi, prostitucioni, islamizmi radikal dhe idetë e tij majtiste dominojnë veprat e tij, të cilat janë shoqëruar me polemika të ashpra në mjediset letrare franceze dhe europiane

Michel Houellebecq ka lindur më 26 shkurt 1956 në ishullin francez të Reunion. Ai është djali i Lucie Ceçaldi, me prejardhe algjeriane dhe i Rene Thomas, një instruktor skish. Houellebecq ka jetuar vitet e para deri në vitin 1961 në Algjeri me gjyshen e tij nga nëna. Më pas jetoi me gjyshin nga i ati, i cili ishte me pikëpamje komuniste ndërsa nëna e tij u zhvendos për punë në Brazil. Mbiemrin Houellebecq e mori nga gjyshja e tij, të cilin më pas e përdori edhe si mbiemrin letrar.


Shkollën e mesme e mbaroi në Paris dhe më pas ndoqi Intitutin Kombëtar të Agronomisë Paris-Grignon. Fillimet e veta në fushën e letërsisë i pati me një revieë letrare të quajtur Karamazov dhe më pas nisi të shkruajë poezi.


Shkrimet e para i botoi në revistën letrare La Nouvelle Revue ndërsa biografinë e parë ia kushtoi shrkimtarit horror H. P Lovercrast. Përgjatë viteve 90 filloi të botojë veprat e para. Vepra e dytë, Thërrmijat elementare e bëri të njohur në arenën ndërkombëtare, sepse u botua shumë shpejt edhe në gjuhën angleze. Në vitin 2001 botoi librin me tregime Lanzarote dhe romanin “Platform”.


Romanet e tjera të këtij autori janë “Nënshtrimi”, “Zgjerimi i fushës së luftës”, Ïshulli i mundshëm”dhe “Harta dhe territori”. Në janar të vitit 2019 ka botuar romanin e tij “Serotonin.”Pjesë e pandarë e aktivitetit të tij letrar është edhe poezia, ku ka botuar deri më tani veprat: “La Poursuite du bonheu”, Renaissance”, Configuration du dernier rivage” dhe disa libra me ese.


Ky autor ka marrë shumë çmime letrare të shumta si Goncourt, dhe së fundi është bërë Kavalier i Legjionit të Nderit.


Në karrierën e tij janë të renditura edhe disa filma.


Michel Houellebecq shkruan për çështjet e moralit njerëzor, seksit, prostitucionit, islamizmit, fondamentalizmit dhe raporteve mes njerëzve të besimeve dhe kombësive të ndryshme.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 9 nga 9 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  Në këtë roman, Michel Houellebecq analizon ndërveprimet e koklavitura ndërmjet politikës dhe shoqërisë, si dhe lidhjet mes sferës politike dhe asaj private nga fijet e së cilës nuk shpëton dot askush."

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Një libër për rravgitjen krijuese, për dëshpërimin e njohjes së vetvetes dhe botës që të rrethon. Padyshim një nga romanet me inteligjentë të këtij të 'sëmuri nga letrat', këtij shkrimtari të pazakontë.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Michel Houellebecq është një nga mendjet me brilante të letërsisë së sotme franceze, shkrimtari më i madh francez pas Kamysë.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Francë, viti 2022. Pra, shtatë vjet pas 7 janarit tronditës të këtij viti, kur sulmi terrorist mbi revistën satirike Charlie Hebdo, ndodhi po ditën e publikimit të "Nështrimit". Libri u shit qysh në orët e para në mënyrë marramendëse, si rrallë ndonjë autor francez deri më sot, dhe vazhdon ende të jetë ndër librat më të shitur e më të përfolur në botë.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  Platforma nuk është një ese mbi turizmin seksual. Është një roman i shkëlqyer mbi çështjen e përhershme të marrëdhënieve të komplikuara mes burrave e grave, mbi keqkuptimet e përjetshme, të mohuara një ditë nga një takim autentik, një lloj mrekullie, një revolucion intim. Le Monde des Livres

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 300 Lekë Në stok
  I ri

  “Serotonina”, me magjinë e saj të papërsëritshme, mes ironisë thukëse dhe trishtimit të fshehur pas saj, është një vaj për jetën e vërtetë që po venitet relievit mahnitës të Francës. Houellebecq është zëri i qartë francez, që bën shpjegimin tronditës për Europën sot, por edhe të botës ku po jetojmë. Si përherë, edhe me këtë vepër, “profeti ogurzi” e...

  1 300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 300 Lekë Në stok

  Sëmurës e mbërthyes, i pasur e provokativ, “Thërrmija elementare” të mahnit edhe si një roman idesh, por dhe për portretin e një shoqërie, - a vetë njerëzimit, që e ka humbur aftësinë e të qenit një e tërë.

  1 300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Ky djalë ka vërtetë nevojë për terapi". Ai është i pashërueshëm..." Washington Post "Ka të ngjarë që ky autor të bëhet kult! Ai është mahnitës!" Time Out

  700 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 9 nga 9 libra