Rita Petro

Rita Petro është poete, studiuese dhe botuese e njohur, fituese e çmimit “Lumo Skëndo” për botimin e librit me poezi “Vrima”. Është ndër poetet më të spikatura në lëvrimin e poezisë me nota erotike, duke thyer tabu me fuqinë e vargut të saj

Rita Petro (Rita Filipi) ka lindur në vitin 1962 dhe është e diplomuar për gjuhë dhe letërsi shqipe në Universitetin e Tiranës në vitet 1980-84. Menjëherë pas studimeve ka nisur punën në industrinë e botimit. Në vitin 1993 ka përfunduar studimet pasuniversitare në Universitetin e Athinës.


Vargjet e Petros, disa prej të cilave të shquara për nota të forta erotike, gjë që ka sjellë shumë debate në Shqipërinë e pas viteve 90 janë përmbledhur në këto vëllime: Vargjet e përfoluara (1994), “Shija e instiktit” (1998, “Këtu poshtë këndohet live” (2002), “Vrima” (2014) dhe “Kënga e turmës" (2016)

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 3 nga 3 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 060 Lekë Në stok

  Ky tekst bazik i Abetares perdoret ne te gjitha trevat shqiptare dhe ne diaspore. Eshte pergatitur nga Rita Petro dhe iu vjen ne ndihme femijeve per te mesuar shpejt, lehte dhe mire shkronjat e shqipes

  1 060 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Rita Petro i rikthehet poezisë pas dy vitesh, teksa tronditi botën poetike dhe moralin publik me librin “Vrima”. Kësaj radhe sjell poezi të shkruara ndër vite, të përmbledhura në një libër të vetëm, me ca ngjyra të tokës, dhe me nuancën e dritës, diçka e kadifenjtë e butë, që mban aromën e librit në letrën ku janë shkruar fjalët…..

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Vëllimi me poezi “Vrima” thyen shumë tabu të shpalosjes së ndjesive, pasioneve, dëshirave seksuale dhe forcës femrore për të rebeluar përmes vargut

  600 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 3 nga 3 libra