Antoine De Saint - Exupery

Antoine de Saint-Exupery ka lindur në Lyon (Francë) më 29 qershor 1900, në një familje aristokratike: babai i tij Jean ishte inspektor i sigurimit, dhe i nënës Marie, një piktore e talentuar.


Jetim nga babai në moshën katër vjeçare, ai rritur me dashuri nga nëna e tij që shkon në Le Mans në vitin 1909.


Fëmijëria e Antoine është shumë e lumtur, ndoshta pak e llastuar, në shtëpinë e madhe të Shën Maurice de Rémens, stil klasik në mes të një parku me rrepë dhe blirë. Midis shokëve dhe shokëve të tij, ai është më imagjinativ, i frikshëm, aventuresk.


Pika vendimtare në jetën e tij është viti 1921 kur ai largohet për shërbimin ushtarak dhe dërgohet në Strasburg për t’u bërë aviator.


Më 9 korrik 1921, ai bëri fluturimin e tij të parë të vetmuar në një Sopwith F-CTEE.


Ai mori licencën e pilotit në 1922 dhe pastaj u kthye në Paris, ku filloi t’i kushtohet shkrimit. Këto janë megjithatë vite të pafat. Kryen disa punë, duke përfshirë kontabilistin dhe shitësin e makinave.


Më 1928 u bë drejtor i kampit të largët të Cap Juby pranë Rio de Oro, Sahara. Më 1929 Saint-Exupery u zhvendos në Amerikën e Jugut për të transportuar postën përmes Andeve. Është periudha e famshme e Aeropostale. Aksidentet e tij të fluturimit bëhen proverbiale: më e zhurmshmja ndodh në vitin 1938 gjatë një përpjekjeje për të vendosur regjistrimin e fluturimit nga Nju Jorku në Tierra del Fuego.


Pas pushtimit të Francës në Luftën e Dytë Botërore, Antoine de Saint-Exupéry hyn në aviacionin ushtarak dhe realizon disa misione të luftës, pavarësisht se ishte konsideruar i paaftë për fluturim për shkak të shumë sëmundjeve. Megjithatë, atij iu dha Kryqi i Luftës.


Edhe sot kujtohet si “hero romantik”, një njeri i largët, i mjegullt, gati joreal, si për jetën e tij aventureske edhe për vdekjen e tij në rrethana misterioze në moshën 44 vjeç.


Më 31 korrik 1944, ai u nis për misionin e nëntë dhe të fundit, me qëllim të fluturimit mbi rajonin e Grenoble-Annecy. Ai kurrë nuk do të kthehet: ai raportohet i zhdukur dhe nuk do të gjendet më.


Midis hipotezave të ndryshme, më bindësi do të jetë ai që e përfytyron atë të hidhet në det për shkak të një dështimit të motorit, duke u përpjekur për t’i shpëtuar zjarrit gjerman anti-ajror.


Antoine ishte një idealist, një pilot i guximshëm, një njeri me pasion të madh me një jetë të vuajtur dhe të pakënaqur.


Ajo që e bëri të jashtëzakonshëm ishte letërsia që për të ishte vetë jeta, e paasgjësueshme.


Ai vetë thoshte se “ne duhet të jetojmë për të shkruar”, dhe në fakt shumica e veprave të tij janë autobiografike, transformuar në kronikat romantike të ngjarjeve aktuale. Ndoshta për këtë arsye ai përfundoi duke bërë një roman të jetës së tij.


Libri i tij më i njohur është padyshim “Princi i vogël”, një tregim i dedikuar mikut të tij Léon Werth, jo mikut të rritur, por fëmijës, përkushtim ndaj një retrospektive, një tekst për fëmijët që është për të gjitha moshat.


Bibliografia thelbësore:


* Aviator 1926 (L’aviateur)


* Lajmëtari i jugut 1929 (Corrier-Sud) – (Filmi 1937, Drejtor Robert Bresseo)


* Fluturimi i natës, 1931 (Vole De Concentrat) – (. Film 1933, Dir Clarence Brown, me John Barrymore, Clark Gable, Helen Hayes, Myrna Loy dhe Lionel Barrymore)


* Toka e meshkujve 1939 (Terre Des Hommes)


*Pilot i Luftës 1942 (Pilote De Guerre)


* Letra e një pengu 1943 (Lettre A Un Otage)


* Princi i Vogël 1943 (Le Petit Prince)


* Kështjella 1948 (La Citadelle)


 

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 8 nga 8 libra
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Fluturim natën është novela e dytë e shkruar prej shkrimtarit të mirënjohur frëng, Antoine de Saint-Exupery. Me t’u botuar në vitin 1931, ai u kthye në një prej librave më të lexuar. Po në atë vit fiton çmimin “Prix femina”, çka e ktheu në një libër të njohur në shkallë më të gjerë ndërkombëtare.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Po të jem gjallë, do të pres natën për të menduar. Natën, aq të dashur për mua! Natën, arsyeja fle. Ekzistojnë vetëm sendet. Ato që vërtetë janë të rëndësishme, marrin përsëri formën e tyre, u mbijetojnë shkatërrimeve të analizave të ditës.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Seria e klasikëve për fëmijë vjen e re dhe e freskët, përmes titujve, si Princi i vogël, Piter Pani, Aventurat e Pinokut, Bëmat e Lizës në botën e çudirave, Pipi Çorapegjata, Princi i lumtur dhe përralla të tjera, Zemër.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Një libër që fiton zemrat e fëmijëve me historinë e thjeshtë, por plot me mesazhe të thella e të larmishme për të gjithë. Në shqip ka disa botime të Princit të vogël, por kësaj radhe kjo kryevepër e letërsisë botërore vjen me shqipërimin e Diana Çulit

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Nuk është në stok

  Për lexuesit tanë të vegjël: e dini cili është libri më i lexuar dhe më i pëlqyer për fëmijë në histori?

  700 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Klasiku i madh për fëmijë, por edhe për të rritur, vjen tani me këtë variant të ri e të mrekullueshëm. “Por nëse ti më zbut, atëherë ne do të kemi nevojë për njëri-tjetrin. Ti do të jesh për mua i vetmi në botë. Unë do të jem për ty e vetmja në botë…”

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  “Princi i vogël” - kjo kryevepër e letërsisë, vjen e shqipëruar nga përkthyesi i mirënjohur Shpëtim Çuçka. Pavarësisht se e rekomandojmë për moshat 7-15 vjeç, është një libër që mund të lexohet në çdo moshë, parë në një këndvështrim të ri.      

  500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Libri “Princi i vogël” është për lexuesin e tij të vogël, por poaq edhe për atë të rritur, si ai shoku i vërtetë në përkufizimin që i bën Antoine de Saint-Exupery¬ në faqet e këtij libri: “Një shok i vërtetë është ai që zgjatet për të të prekur dorën, por të prek zemrën.”

  500 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 8 nga 8 libra