Viktor Hygo

Viktor Hygoi lindi në Besançon më 26 shkurt të vitit 1802, ishte dramaturg, poet dhe shkrimtar francez, i konsideruar si "Babai i Romantizmit", "Poet Kombëtar i Francës" si dhe "Figurë dominuese në letërsinë franceze të shekullit XIX."

Vitet e para të jetës Viktor Hygo i kaloi në shumë vende të ndryshme i detyruar me familjen për shkak të punës së babait i cili ishte gjeneral në fushatat aktive Napoleniane.


Në periudhën nga 1815 deri në 1818 Viktori frekuentoi për një periudhë, për të plotësuar dëshirën e atit, Politeknikun e Parisit, por shumë shpejt i la studimet teknike për t’iu dedikuar letërsisë drejt së cilës e shtyu e ëma. Shkroi Odet, dhe keto ishin kompozimet e para letrare. Sëbashku me vëllain Abel themeloi Konservatorin Letrar (1819); shkroi më pas Odet dhe poezi të ndryshme (1822) dhe shumë shkrime të tjera deri tek Odet dhe balada, që i vleu një rentë prej 1 mijë franga nga ana e mretit Luigji i XVIII.


Në 1823 u martua me Adele Foucher një shoqe fëmijërie; dasma u kremtua në kishën e Saint-Sulpice (në të njëjtën kishë ku u pagëzuan markezi François de Sade dhe Baudelaire). Në të njëjtën periudhë nisi të frekuentoje rrethin e romantikëve të Parisit mes të cilëve edhe atë të Charles Nodier. Nga martesa me Foucher linden katër fëmijë: Leopoldinë, Charles, François-Victor e Adèle.


Zbulimi, mbas disa vjetësh, e tradhtisë së të shoqes me mikun e familjes Sainte-Beauve, do ta çojë të bëjë një jetë të lirë; e dashura e tij për gati 50 vjet u bë Juliette Drouet, një aktore teatri të cilën e njohu gjatë provave të Lucrezia Borgia (1833). Drouet i qëndroi gjithmonë pranë pavarësisht e tradhtive të shumta të Viktorit.


Në 1827 shkruan dramën historike për teatrin Kromuell, ai që u konsiderua si manifestimi i teorive të reja romantike, ndërsa në 1830 u prezantue Hernani në Komedinë Franceze; prezantimi u ndërpre nga përplasjet mes mbështetësve të Hygos me disa horra. Puna megjithatë iu njohë nga shefi i shkollës së re romantike. Vetë Hernani u kompozua me muzikë dhe u prezantua edhe nga Giuseppe Verdi (Ernani, 1844). Në 1841, Hygo bënte pjesë në Akademinë Franceze, ndërsa në 1831 u publikua Notre-Dame de Paris, i cili pati një sukses të menjëhershëm dhe të gjerë.


Në 1843 mbytet e bija Leopoldinë dhe dhëndri ; Viktori e mori lajmin kur po kthehej nga pushimet duke e lexuar në gazetën Siecle (shekulli). Tragjedia, e bashkuar me mos suksesin e punës teatrale “I Burgravi” në 1845, i shkaktoi një depresion të madh që do ta mbaje larg botës letrare për 10 vjet. Në të njëjtin vit emërohet Par i Francës nga mbreti Lui Filipi i Orleansit.


Në 1848 Hygo benë pjesë si deputet në Asamblenë Konstitutive, por grushti i shtetit i 1851 sjell në pushtet Napoleonin e III. Fillimisht, e mbeshtet, por pastaj – kur vete nisi të sillet në mënyre antiliberale – vendos distancimin dhe e sulmon me shkrime dhe diskutime kundër varfërisë dhe shtypjes që bëhen ndërkohë gjithnjë e më pak të tolerueshme.


Këto kontraste e cuan Hygoin të arratiset në ishullin Guernsey, duke e shtrënguar kështu të jetoje në mërgim për 15 vjet. Por, Hygo, gjatë mërgimit nuk pushoi kurrë së konsideruar nga francezet si Babai i atdheut në mërgim.


Mbyllet kështu për të një periudhe e lumtur, edhe pse me kontraste të forta, dhe po hapej një tjetër në të cilën do të merrte forme figura mitike e tij në poetike që duhej më pas ti dorezohej traditës historike letrare. Gjatë kësaj periudhe nuk iu kursyen fatkeqësitë: në 1855 vdes vëllai i tij Abel, në 1863 vajza e tij Adele çmendet dhe arratiset në Kanada, në 1868 vdes edhe e shoqja dhe disa nipër, por në të gjitha këto fatkeqësi do të këtë gjithmonë pranë besniken Zhuliet.


Impenjimi anti-monarkik e çoi në një publikim të ri dhe shumë më të mbyllur publicistik në favor të ideve demokratike.


Rikthimi i tij në atdhe ndodh në 5 shtator 1870, pas mposhtjes së Napoleonit të III. U prit nga një turme brohoritese dhe entuziaste që kishte ardhur për të përshëndetur rikthimin e tij në Paris. Shtëpia e tij behet sërisht vend pritjesh mes shkrimtaresh dhe ai rifitoi qetësinë duke rinisur prodhimin letrar me “Viti ‘93” (1873) ; shkroi poezi të tjera, disa në lidhje me jetën e tij familjare si “Femijet e mi” (1874), dhe poezi të tjera satiro – politike si “Babai” (1887).


U rikthye sërisht të bëjë pjesë në Senat në 1876.


Në 1878 goditet nga një kongjestion cerebral por kjo nuk e pengoi - pavarësisht së sëmundja e detyroi të pakësonte aktivitetin e tij - të çojë deri në fund “Torquemada” (1882), një vepër mbi fanatizmin e inkuizicionit që kishte nisur disa kohë më parë.


80 vjetori i tij u festua nga një turmë festuesish që i vendoste lule përpara shtëpisë; disa muaj më vonë do të goditej nga një zi e re, me vdekjen e besnikes së tij Zhulietë. Hygoi qëndroi për ta qarë në vetmi deri në 22 mars 1885, pra deri në vdekje, në shtëpinë e tij në Paris. Trupi i tij u vendos për një natë nën Harkun e Triumfit dhe u shoqërua nga 12 poetë. Në ceremoninë e varrimit morën pjesë persona të ardhur nga çdo cep i Francës.


KRIJIMTARIA LETRARE E VIKTOR HYGOSË


"Bug-Zhargal" - botuar më 1820. Vepra e parë, roman.


"Oda e poezi të ndryshme" - botuar më 1822


"Kromuel" – dramë, nuk u luajt asnjëherë, traktat dhe manifest për romantizmin. I hedh poshtë rregullat e klasicizmit dhe ndërton ato të romantizmit. Kërkon ndërrimin e përmbajtjes tematike, formës letrare, të futen ngjarje nga jeta e gjallë e aktuale, të shprishen rregullat e ngurtatë dramës etj.


"Ernoni" - dramë 1830 zhvillon betejë mes romantizmit dhe klasicizmit.


"Katedralja e Parisit", roman 1831


"Mbreti dëfren"


"Vepra dhe fjalët" - libër gjykon qëndrimin e qeversië dhe i mbron kryengritësit


"Historia e një krimi"


"Napoleoni i vogël"


"Ndëshkimet"


"Soditjet‟


"Të mjerët"


"Njeriu që qesh".


"Viti 93" roman flet për ngjarjet e vitit 1793, pas revolucionit borgjez.


"Legjenda e shekujve"


"Arti i të qenurit gjysh"

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 16 nga 16 libra
 • Shikim i shpejtë
  225 Lekë 300 Lekë -25% Në stok

  Përkthyer në gjuhën Shqipe nga Frengjishtja, ka qënë simboli i cunit harrakat dhe zemër-mirë. Gavroshi ka dy motra dhe 2 vëllezër por familja e braktis duke e nxjërrë në rrugë.  

  225 Lekë
  300 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 050 Lekë 1 400 Lekë -25% Në stok

  1 050 Lekë
  1 400 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 200 Lekë -25% Në stok

  Ky roman i jashtëzakonshëm historik i stilit gotik, i vendosur në Parisin mesjetar te kullat binjake të strukturës së tij më të madhe dhe simbolit suprem, katedrales së Notre-Dame, është drama tronditëse e Kuazimodos, një person me aftësi të kufizuara, ndërsa Lufton për t’iu kundërvënë kujdestarit Claude Frollo, i cili gjithashtu dëshiron të kryejë...

  900 Lekë
  1 200 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  825 Lekë 1 100 Lekë -25% Në stok
  I ri

  Kryevepra e Hygoit të madh, një libër që jo vetëm të tërheq me fjalën e ndezur e të figurshme por edhe me subjektin e jashtëzakonshëm.

  825 Lekë
  1 100 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  113 Lekë 150 Lekë -25% Në stok

  113 Lekë
  150 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  375 Lekë 500 Lekë -25% Në stok
  I ri

  I gjithë Parisi tallet dhe torturon Kuazimodon, Kurrizon, i cili jeton midis zgavrave prej guri, në majat e Katedrales së madhe. Asnjeri nuk mendon se ai ka ndjenja dhe emocione njerëzore. Por Kuazimodo, për çudinë e të gjithëve, do të tregojë se ai ka në vetvete dashuri të pafund dhe besnikëri, të cilat shpalosen në këtë histori dramatike dhe të...

  375 Lekë
  500 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë 1 000 Lekë -25% Në stok

  750 Lekë
  1 000 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë 1 000 Lekë -25% Në stok

  Një roman i jashtëzakonshëm dhe tepër mbreslënës.

  750 Lekë
  1 000 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë 1 000 Lekë -25% Në stok

  Një roman i jashtëzakonshëm dhe tepër mbreslënës.

  750 Lekë
  1 000 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë 2 000 Lekë -25% Në stok

  Një roman i jashtëzakonshëm dhe tepër mbreslënës.

  1 500 Lekë
  2 000 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  525 Lekë 700 Lekë -25% Në stok

  Ka disa vepra letrare që u përkasin kohërave shumë përtej periudhës kur janë shkruar. Këto lloj veprash janë ato që ne i quajmë kryevepra. Për të përcaktuar nëse një vepër përmban apo jo vlerat e një kryevepre, një rëndësi të veçantë kanë aftësitë e personit nga dora e të cilit ka dalë ajo vepër. Sipas këtij konceptimi të kryeveprave, vepra “Të mjerët” e...

  525 Lekë
  700 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 200 Lekë -25% Në stok

  Viktor Hygoi është dhe mbetet një shkrimtar i madh përparimtar i shekullit XIX, në letërsinë frënge dhe atë botërore, dhe vepra e tij madhore “Të mjerët” është një gur i çmuar në kurorën e kryeveprave të shkruara deri më sot.

  900 Lekë
  1 200 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 200 Lekë -25% Në stok

  Viktor Hygoi është dhe mbetet një shkrimtar i madh përparimtar i shekullit XIX, në letërsinë frënge dhe atë botërore, dhe vepra e tij madhore “Të mjerët” është një gur i çmuar në kurorën e kryeveprave të shkruara deri më sot.

  900 Lekë
  1 200 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 200 Lekë -25% Në stok

  Viktor Hygoi është dhe mbetet një shkrimtar i madh përparimtar i shekullit XIX, në letërsinë frënge dhe atë botërore, dhe vepra e tij madhore “Të mjerët” është një gur i çmuar në kurorën e kryeveprave të shkruara deri më sot.

  900 Lekë
  1 200 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë 400 Lekë -25% Në stok

  I gjithë Parisi tallet dhe torturon Kuazimodon, Kurrizon, i cili jeton midis zgavrave prej guri, në majat e Katedrales së madhe. Asnjeri nuk mendon se ai ka ndjenja dhe emocione njerëzore. Por Kuazimodo, për çudinë e të gjithëve, do të tregojë se ai ka në vetvete dashuri të pafund dhe besnikëri, të cilat shpalosen në këtë histori dramatike dhe të...

  300 Lekë
  400 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë 800 Lekë -25% Në stok

  Kryevepra e fundit në prozë e këtij autori të shquar, i kushtohet temës së Revolucionit Francez. Në një sfond  të pasur historik me ngjarje dramatike e intensive Hygoi paraqet madhështinë e gjithçkaje që ndodh në Francën e asaj kohe.Romani shquhet për karakterin epik të tregimit, episodet dramatike dhe figurat, që vizatohen të gjitha si hallka të veçanta...

  600 Lekë
  800 Lekë -25%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
Shfaq 1 - 16 nga 16 libra