Jean Sasson

Jean Sason është e pasionuar pas librave dhe udhëtimeve prandaj seria e pesë librave të Princeshës, që flet për realitetin e femrës në Lindjen e Mesme pati sukses të jashtëzakonshëm kudo nëpër botë. Ajo ka punuar në Mbretërinë e Arabisë Saudite dhe e njeh shumë mirë këtë realitet të cilin e ka ofruar mjeshtrisht në romanet e saj

Jean Sason ka lindur në një qytet të vogël në Alabama të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Që në moshë të vogël ishte e dhënë pas librave. Ajo ishte një koleksioniste në moshën 15 vjeçare. Përmes familjes së saj iu dha mundësia për të lëvizur në shumë vende të botës, sidomos të Lindjes. Pas përfundimit të studimeve nisi punën në një qendër kërkimore në Riad dhe jetoi në Mbretërinë e Arabisë Saudite për rreth 12 vjet. Ajo ka parë të paktën 66 vende përgjatë 30 viteve të jetës së saj.


Në vitin 1991 nisi karrierën e saj si shkrimtare kur shkroi librin e saj “The rape of Kuwait” Ky libër u përfshi menjëherë në listën e bestsellerave duke shitur një sasi të madhe librash. Më pas ajo shkroi romanin “Princesha” e cila u ndoq nga katër vëllime të tjera të cilat patën një sukses të jashtëzakonshëm kudo në botë. Të njëjtin sukses e kanë pasur edhe botimet në shqip.


Jasmina, është romani i fundit në shqip, i cili është një libër non-ficiton për tmerret dhe dhunën e ushtruar nga ushtarët irakenë ndaj femrave të Kuvajtit.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 7 nga 7 libra
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Pas serisë me 5 libra të Princesësh, një tjetër bestseller i Jean Sasson vjen në shqip, - “Jasemina”, një tjetër histori tragjike nga jeta në Lindjen e Mesme; përdhunimet ndaj femrave në Kuvajtin e pushtuar nga irakenët e Sadam Huseinit. Një histori e vërtetë, tronditëse, njëherësh edhe thriller, e kthyer në roman pas 20 vitesh. 

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Një udhëtim i vërtetë, edhe pse i pabesueshëm në një nga kulturat më të izoluara të botës... Pasi fillon ta lexosh këtë libër, nuk mund ta lëshosh nga dora, kërkon të lexosh edhe një faqe më shumë, pastaj edhe një kapitull tjetër, derisa t'i shkosh në fund kësaj ëndrre të frikshme arabe.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Ky libër I dedikohet Amalës, një vajze të vogël që njohu veç frikë e terror nga duart e babait të saj të dhunshëm saudit.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Duke intensifikuar komunikimet me personalitetet më të larta të këtij vendi në vitin 1983 krijoi miqësi të ngushtë me Sulltanën një princeshë tjetër mbre¬tërore. Njohja dhe miqësia që pati me Princeshën Sulltana; besimi që ajo krijoi për ti rrëfyer historitë personale intimitetet, jetën dhe marrëdhëniet brënda oborrit mbretëror i shërbyen për të botuar...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Nëse do të mësosh se çfarë do të thotë të jesh grua sot në Arabinë Saudite, ky libër ofron botën femrore në të gjitha dimensionet përmes Princesësh Sulltana dhe këndvështrimit të hollë të autores. Jeta e familjes mbretërore, por edhe bota sekrete dhe tejet tronditëse....

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Ky libër nuk është jehonë mëshire, por ulërimë e thellë për drejtësi. Është një roman, i cili përshkruan jetën e një princeshe, pjesë e familjes mbretërore në Arabinë Saudite; e cila me forcën, vullnetin dhe dëshirën për të ndryshuar realitetin, pati guximin t'i tregojë gjithë botës historinë e saj personale të ndrydhur brenda kangjellave të pallatit...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Drama në këtë vepër thellësisht tronditëse luhet brenda një harku kohor të përcaktuar dhe një territori gjeografik konkret. Kjo vepër magjepsëse është një skaner tronditës mbi relievin e një vendi me pasuri përrallore e diferenca kulturore ekstreme. Pasi mbaron së lexuari këtë, kupton se ke udhëtuar paralelisht me një ëndërr të frikshme dhune.

  1 000 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 7 nga 7 libra