Philip Pullman

Philip Pullman është një nga shkrimtarët më të shitur sot në botë për fëmijë dhe të rinj. Ai ka ardhur në shqip përmes triologjisë “Busulla e artë”, “Thika e mprehtë” dhe “Tejqyra e qelibartë”, të cilat janë hedhur në qarkullim nga Botimet Dudaj

Philip Pullman ka lindur në Norwich në vitin 1946 dhe është edukuar në Angli, Zimbabve dhe Australi, para se familja e tij të vendoset në Uellsin e Veriut. Ka dalë me rezultate të shkëlqyera në kolegjin Ysgol Ardudwy dhe më pas shkoi në Oxford, Exeter College, për të studiuar anglisht.


Pullman ka një përvojë 25-vjeçare në profesionin e mësimdhënies në shkolla të ndryshme përpara se të shkojë në Kolegjin e Ëestminster në vitin 1986, ku ka kaluar 8 vjet me leksione në kursin e edukimit.


Libri i tij i parë për fëmijë ishte Count Karlstein (1982, ribotuar në vitin 2002). Ky botim u pasua nga The Ruby in the Smoke (1986), i pari në një kuartet të librave që shfaqën aventurierin e ri viktorian, Sally Lockhart. Autori ka bërë një hulumtim të madh për sfondin e tregimeve.


Ai ka shkruar edhe një numër tregimesh të shkurtra, të cilat autori i quan përralla. Ato përfshijnë The Daughter of the Maker Firework, Unë isha një Rat !, dhe Clockwork, shumica e të cilave i përkasin një zhanri jashtëzakonisht të vështirë për të shkruar.


Megjithatë veprat që i dhanë sukses këtij autori janë: triologjisë “Busulla e artë”, “Thika e mprehtë” dhe “Tejqyra e qelibartë”. Këto libra janë vlerësuar me disa çmime, duke përfshirë medaljen e Carnegie, çmimin The Amber Spyglass, libri më i mirë i vitit për fëmijë, etj.


Në vitin 2002 ka marrë çmimit “Eleonor Farjeon” që i dedikohet letërsisë për fëmijë.


Në 2005 Pullman ka fituar çmimin Astrid Lindgren. “Ky është një nder i veçantë që mu bë mua nga qeveria suedeze e cila e jep këtë çmim për shkrimtarët, ilustratorët dhe të tjerë që merren me librin për fëmijë”, - thotë Pullman.


Libri i tij më i fundit La Belle Sauvage (The Book of Dust #1- Libri i pluhurit) aktualisht kryeson listat botërore të shitjes së librave.


 

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 6 nga 6 libra
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Lira Belakua i gëzohet jetës duke bredhur e lirë mes studiueseve në kolegjin Xhordan, me shejtanin e saj gjithmonë përkrah. Por në çastin që dëgjon bisedat e fshehta mbi Pluhurin, një lloj grimce e jashtëzakonshme, ajo gjendet papritmas në zemër të një beteje të tmerrshme, një betejë që e ka zanafillën te Hamësit dhe fëmijët e grabitur, klanet e shtrigave...

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Malkolm Polstedi është njëmbëdhjetë vjeç, djalë kureshtar dhe i zellshëm. Ditën shkon në shkollë, ndërsa në mbrëmje ndihmon prindërit në hanin buzë lumit, si dhe bën ndonjë punë për llogari të murgeshave të manastirit aty pranë. Jeta e tij rrjedh e qetë, miqtë i ka të shumtë, argëtohet me Astën, daimonin e tij, sidomos kur lundrojnë me kanoen La Belle...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 600 Lekë Në stok
  I ri

  Vjen ne shqip vellimi i dyte i serise Libri i pluhurit, shkruar nga Philip Pullman, nje nga autoret me te spikatur te letersise bashkekohore boterore.

  1 600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Në finale mahnitëse të triologjisë Materialet e tij të errëta, Lira dhe Uill ndodhen në një rrezik që spërshkruhet dot. Me ndihmën e ariut me parzmore, Iorek Birnisonit, si dhe të dy spiunëve të veckël galivespajanë, iu duhet të hyjnë në botën e përhime, ku nuk ka hyrë ndonjë shpirt i gjallë deri më sot.

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Në një udhëtim të rrezikshëm nga bota në botë, Lira dhe Uilli zbulojnë një sekret vdekjeprurës: një objekt me një fuqi të jashtëzakonshme shkatërruese. Në çdo hap që hedhin, ata i afrohen një rreziku gjithnjë e më të madh dhe së vërtetës tronditëse të destinacionit të tyre.

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 160 Lekë 2 400 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Aventurat e Lira Belakua dhe Uillit, mikut te saj janë të jashtëzakonshme. Çdo gjë nisi kur Lira dëgjoi bisedat e fshehta rreth Pluhurit, një grimë e çuditshme. Dy të rinjtë dhe ariu me parzmore kalojnë nëpër aventura të jashtëzakonshme në botën e përtejme. Kjo seri librash ka fituar një sërë çmimesh dhe mbahet si një kryevepër klasike e fantazisë...

  2 160 Lekë
  2 400 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
Shfaq 1 - 6 nga 6 libra