George R. R. Martin

George Raymond Richard Martin, i njohur me emrin GRRM është një romancier, tregimtar i famshëm amerikan që ka lëvruar zhanret e fantazisë, horrorit, fantashkencës, skenareve dhe prodhimit të programeve televizive. Lexuesi shqiptar e njeh përmes serisë së veprave “Gjueti fronësh”. Është listuar një nga 100 personat më me ndikim në botë nga revista Times.

George Raymond Richard Martin ka lindur më 20 shtator 1948 në Nju Xhersi të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Martin është diplomuar për gazetari në vitet 70. Që në moshë të re ishte i dhënë pas librave komik dhe atyre me fantazi. Në moshën 21 vjeçare botoi tregimet fantashkencore. Tregimi i parë “Hero” u botua në revistën Galaxy në vitin 1971, duke arritur sukses. Më pas filloi të botoi edhe në revista të tjera të njohura tregime fantastiko-shkencore. Në atë periudhë kishte arritur sukses libri dhe më pas film, “Lufta e yjeve”.


Ka shkruar dhjetëra skenare dhe rreth 50 vëllime me tregime, romane. Vepra më e arrirë është “Gjueti fronesh” (1996), seria “Përplasje mbretërish”, “Lulja e qelqit”, “Vallëzim me dragojt” “Zjarr dhe gjak”, “Dragoi i akullt”, “Djemtë e dragoit”, “Princesha dhe mbretëresha”, etj.


Që nga viti 1975 dhe deri më sot ka fituar shumë çmime letreare përfshirë çmimin për librin me fantazi më të mirin në botë, çmimin Hygo për prezantimin më të mirë dramtik, çmimin Locus për romanin më të mirë në zhanrin e fantazisë, etj.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 4 nga 4 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 800 Lekë Në stok

  Në "Gjueti fronesh" nuk do të gjeni kompromise, nuk do të kursehet as i miri e as i ligu kur i vjen çasti i tij. Në fund të fundit, jeta është cinike dhe ndonjëherë është pikërisht zgjuarsia për t'iu bërë ballë rrethanave të paparashikuara ajo që na bën të shkojmë përpara në botën tonë, kurse në botën kalorësiake të George Martinit.

  1 800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Në vijim të librit të parë “Gjueti fronesh” vjen edhe seria e dytë e librit të Eposit dhe Zjarrit, “Përplasje mbretërish” me dy vëllime. Këtu gjeni pjesën e parë të këtij vëllimi. Është një rrëfim ku virgjëreshat vallëzojnë me të marrët, vëllezërit komplotojnë kundër vëllezërve dhe të vdekurit ngrihen të ecin në mes të natës; ku princesha maskohet si...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Libri i dytë i Eposit të akullit e zjarrit, Përplasje mbretërish na çon në një vend të harruar e të mrekullueshëm zhgjakësimesh e hakmarrjeje, magjish e luftërash.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  3 420 Lekë 3 800 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Një prej veprave më të arrira në trillin imagjinar, i vlerësuar me çmime, i ekranizuar dhe një prej librave në seri, bestseller që kur ka dalë në qarkullim për herë të parë. Tashmë, seria me tre vëllime, vjen e plotë edhe në shqip, falë përkthimit të Anxhela Çikopanos

  3 420 Lekë
  3 800 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
Shfaq 1 - 4 nga 4 libra