Maurice Leblanc

Moris Leblô, emri i gjatë í të cilit është Moris Mari Emil Leblô, (lindur në Ruô, Francë, më 11 dhjetor 1864 dhe vdiq më 1941 në Paris, Francë). Autor dhe gazetar francez, i njohur si krijuesi iArsen Lupenit, hajdutit xhentëllmen,i cili u kthye më vonë në dedektiv dhe u pasqyrua në më shumë se 60 novela dhe histori të shkurtra të autorit. Leblôja braktisi studimet për drejtësi, për tu bërë një shkrimtar i zhanërit Krim.


I përzgjedhur për të shkruar një tregim për periodiken "Je Sais Tout', ai shkroi Arrestimin e Arsen Lupenit" dhe arriti një sukses të menjëhershëm.


Përmbledhja e tij e parë u botua në vitin 1907. Shumë nga historitëe Leblôsë, u kthyen në filma të suksesshëm gjatë viteve 30' Moris Leblô, është nderuar me titullin "Legjioni i Nderit"

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 2 nga 2 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Në korrik të vitit 1895, Sherlok Holmsi dhe Dr. Uatsoni marrin një letër nga hajduti legendar francez Arsen Lupen. Lupeni kërcënon të vjedhë pesë nga thesaret me të çmuara të Anglisë me shpresën për të përçmuar "kotësinë" e anglezve dhe lë një enigmë që përmban informacione se cili do të jetë krimi i tij i parë."

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky eshte versioni modern i Robin Hudit, - ku Arsen Lupeni eshte mjeshtri i vjedhjes se gjerave me vlere, duke u kthyer ne makth per te pasurit. Historite e tij jane tejet mbreselenese prandaj ky roman ka mbetur si nje nga bestslerr-at klasike me te arritur per hajdutin xhentellmen, i cili tashme vjen ne shqip permes perkthimit te Altin Hoxhes dhe i hedhur...

  1 000 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 2 nga 2 libra