Francis Scott Fitzgerald

Francis Scott Key Fitzgeralt është një romancier dhe tregimtar amerikan i cili ka lindur më 24 shtator 1896 dhe është ndarë nga jeta më 21 dhjetor 1940. Ai është i njohur në mbarë botën me romanin e tij “Getsbi i madh”

Francis Scott Key Fitzgerald (i njohur si F. Scott Fitzgerald) ishte një romancier dhe tregimtar i cili konsiderohet si një nga autorët shquar në historinë e letërsisë amerikane për shkak se pothuajse tërësisht suksesin e tij më të madh e pati pas vdekjes, në momentin e botimit të librit të tretë, The Great Gatsby. Më parë ishin botuar edhe dy romane të tjera, por The Great Gatsby u bë i nevojshëm për lexime në pothuajse çdo shkollë të mesme amerikane dhe ka pasur një efekt përcjellës nga brezi në brez.


Në moshën 24 vjeçare, Fitzgerald pati sukses me romanin e parë, “Në këtë anë të Parajsës”. Një javë pas botimit të këtij libri, ai u martua me gruan që donte dhe që ishte muza e tij, Zelda Sayre. Megjithatë deri në fund të vitit 1920 për shkak të përdorimit të pijes pati probleme mendore.


Fitzgerald u zhvendos në Hollywood dhe u bë skenarist. Ai vdiq nga një atak në zemër në vitin 1940 në moshën 44, duke e lënë përgjysëm romanin e tij të fundit.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 4 nga 4 libra
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Vepra që shënoi pikën kulmore në krijimtarinë e F. Scott Fitzgerald. Kjo është historia e Jay Gatsby, një i ri i pashëm dhe i pasur, dhe dashurisë së tij për bukuroshen Daisy. Një përshkrim i mrekullueshëm i periudhës kur, siç e përshkruan “The New York Times”, “xhini ishte pija kombëtare dhe seksi obsesioni i përgjithshëm”.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Kjo Anë e Parajsës, romani i parë i Ficxheraldit, rezultoi një sukses i menjëhershëm, i jashtëzakonshëm, kur u botua për herë të parë në vitin 1920; kjo vepër ndërtoi famën e tij letrare. Ndoshta romani më përcaktues i atij Brezi të Humbur, ky rrëfen historinë e Amori Bllejnit, një student i pashëm, i pasur i Prinstonit, i cili përfshihet pa shumë...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  "Të bukur dhe të mallkuar", botuar për herë të parë më 1922, është romani i dytë i shkrimtarit F. Scott Fitzgerald. Ai eksploron dhe portretizon shoqërinë e kamur amerikane nëpërmjet dy personazheve, aspirantëve aristokratë të Epokës së Xhazit, Antoni dhe Gloria Paç. Që të dy, burrë e grua, personifikojnë shoqërinë e zvetënuar njujorkeze të viteve '20, të...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  From Collins Classics and the author of 'The Great Gatsby' comes this razor-sharp satire on the excesses of the Jazz Age. From the author of The Great Gatsby, a tale of marriage and disappointment in the Roaring Twenties.

  500 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 4 nga 4 libra