Susanna Tamaro

Susanna Tamaro ka lindur në Trieste në vitin 1957. Pas diplomimit për regji filmi, punoi si asistente në realizimin e disa dokumentarëve shkencorë për televizionin. Në vitin 1981 shkroi librin e parë 1//mitz. Me librin "La testa fra le nuvole" (Koka në re) fitoi çmimin "Elsa Morante Opera Prima", 1989. Në vitin 1992 boton librin e saj të parë për fëmijë, dhe dy vjet më vonë, "Thuaji zemrës po", i cili u shit më shumë se dy milionë e gjysmë kopje vetëm në vitin e parë të botimit dhe
u cilësua si libri italian më i suksesshëm i shekullit XX. Më pas libri u ekranizua.
Susanna Tamaro është autore edhe e shumë librave të tjerë për të rritur dhe fëmijë. Neraido ka sjellë shqip edhe një nga librat e saj më të suksesshëm për fëmijë, "Rrethi magjik".

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 5 nga 5 libra
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  Një udhëtim me një mikeshë, një rrugëtim që secili prej nesh përpiqet ta bëjë në jetën e vet, në kërkim të vazhdueshëm të një shtegu të drejtë. Një roman që nuk ka asgjë më pak sesa Thuaji zemrës po.

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Duke ndjekur të njëjtën linjë me romanet Përgjithmonë dhe Dëgjoje zërin tim, Susanna Tamaro, në këtë libër të ri, mpreh tehun e shkrimeve të saj në histori pa shpëtim e pa rrugëdalje. Tregime të gjata për tema si margjinalizimi, ndarja e të dialogut të vështirë midis kulturave të ndryshme që zgjidhen gjithmonë në një mjedis të ashpër. Histori pa zgjidhje,...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Një histori e thjeshtë e megjithatë shpërthyese, që na vë para pyetjesh të qenësishme: për lidhjet që farkëtojmë mes shpirtrave, për aftësinë tonë për të ndryshuar, për fatin që bashkon dhe ndan. Dhe kur na duket se e kemi humbur aftësinë për të habitur veten, për të kërkuar dritën, për t'u kujdesur për veten, është zemra që hesht apo thjesht ne nuk dimë...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Kanë kaluar pesëmbëdhjetë vjet që kur Nora është ndarë nga jeta dhe Mateoja kujton çdo ditë pikëpyetjet që kanë shënuar rrugëtimin e tij dhe që shënojnë rrugëtimin e çdo njeriu: nga sa dhimbje përbëhen jetët tona? Po kur marrin fund? Si dilet nga ferri? Po kush është Zoti?

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  ... E kur para teje të hapen sa e sa rrugë dhe ti nuk do të dish cilën të marrësh, mos iu fut njërës kuturu, merr frymë thellë e plot besim, ashtu si ke marrë frymë ditën kur ke ardhur në këtë botë... Rri pa lëvizur, hesht, dhe dëgjo zemrën tënde. Mandej, kur të të flasë, ngrihu dhe shko ku të shpie ajo.

  700 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 5 nga 5 libra