Amos Oz

Amos Oz është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të ditëve tona në Izrael, autor i 40 librave dhe i përkthyer në 45 gjuhë, përfshirë edhe në gjuhën shqipe.

Amos Oz ka lindur më 4 maj 1939 në Jeruzalem dhe është diplomuar në vitin 1965 në Universitetin Hebrew të Jeruzalemit për filozofi dhe letërsi hebreje. Më pas e nisi punën si mësues i filozofisë dhe letërsisë. Jetën e tij ia kushtoi letërsisë dhe gazetarisë.


Amos Oz ka shkruar mbi 40 libra, ku 14 janë romane, 5 tregime, dy libra për fëmijë dhe 12 libra me ese dhe artikuj të ndryshëm. Ai është i përkthyer në rreth 45 gjuhë, përfshirë edhe esperanto.


Oz është fitues i disa çmimeve letrare si Bialik Prize, Izrael prize, Ovid Prize, Goethe Prize, Prince of Asturias, Heinrich Heine Prize, si dhe Doktor Nderi në universitetet e Lodz, dhe Trinity College në Dublin. Është i martuar dhe ka tre fëmijë. Oz është një nga avokatët e zgjidhjes paqësore të konfliktit izraelito-palestinez.


Lexuesi shqiptar e njeh shumë mirë përmes veprave të tij të përkthyera në gjuhën shqipe: Jetë fshati, Majkëlli im, Rrëfim për dashurinë dhe errësirën, Të njohës një grua dhe “Jeta rimon me vdekjen”.


 

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 6 nga 6 libra
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Përmes kësaj historie në roman, Oz arrin mjeshtërish të japë kuptimin e artit të të shkruarit, marrëdhëniet e jetës me letërsisë, të jetës me vdekjen, por edhe natyrën dhe kuptimin e famës së autorit në letërsi

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Besnik i lojës së tij psikologjike, i vizatimit të karaktereve, i përshkrimit në detaje të jetës dhe natyrës, të veshura të gjitha me sfondin historik të kohës në të cilën jeton, Amos Oz, një ndër autorët më të dashur edhe për lexuesin shqiptar, na shpie edhe një herë në shtegtime fantastike e mahnitëse.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 300 Lekë Në stok
  I ri

  Ky është romani i fundit i Amos Oz, një prej shkrimtarëve më të rëndësishëm të letërsisë izraelite dhe europiane të shekullit të XX. A është Juda ai i pabesi apo është ai që tradhëtoi Jezusin për 30 aspra për ti dhënë botës mundësinë për ta njohur

  1 300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Si sfond në këtë roman psikologjik, merr pjesë edhe qyteti i dashur i Hana-s, Jeruzalemi ku ndërthuren ngjyrat e luftës, qyteti që duket sikur merr pak pjesë në jetën e saj, por e sundon atë dhe fatin e saj, ftohtë nga larg.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Rrëfim për dashurinë dhe errësirën është një libër tragjik, komik dhe pafundësisht transparent, një libër i shitur bujshëm dhe i lexuar me etje nga miliona lexues në të gjithë botën. Është autoportreti magjik i një shkrimtari që jeta e shtyu të ishte dëshmitar i lindjes së një atdheu që ende jeton përmes historisë së tij të turbullt.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  Ky është një libër plot me aluzion dhe eko, që vjen nga e shkuara, që vjen nga letërsia, nga jeta e ish-gruas së Joelit. Është një roman i jashtëzakonshëm, dhe nga njëra anë, shenjë e fuqisë së fiksionit për të shtyrë kufijtë e së shprehurës dhe, nga ana tjetër, një imazh i përpiktë personazhesh të veçantë të prirur drejt urtësisë. Daily Telegraph

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
Shfaq 1 - 6 nga 6 libra