Roberto Arlt

Roberto Arlt lindi më 1900 në Buenos Aires, nga prindër me origjinë europiane. Pati marrëdhënie të stuhishme me të atin dhe u largua herët nga familja. Jetoi një jetë shpesh të vështirë, rrugëve të kryeqytetit. Punoi si mekanik, bojaxhi, hamall, shitës, por u bë i famshëm me "Gravurat", që i shkruante për shtypin e përditshëm kryeqytetas. Arlt pati e vazhdon të ketë ndikim të madh në letërsinë hispano-amerikane, ku cilësohet si një nga themeluesit e letërsisë moderne argjentinase. Vdiq nga infarkti në qytetin e lindjes, më 1942. Për të, Roberto Bolaño ka thënë: "Le të themi, me modesti, se Arlt-i ishte Jezu Krishti."

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 3 nga 3 libra
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Kjo histori dashurie e mrekullueshme dhe analizë psikologjike, është një shuplakë për kohën, jetën vanitoze, zakonet dhe hipokrizinë e shoqërisë së Argjentinës.

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  450 Lekë 500 Lekë -10% Në stok
  I ri

  450 Lekë
  500 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  990 Lekë 1 100 Lekë -10% Në stok

  "Për të gjithë, unë jam mohimi i jetës. Jam diçka e tillë si mosqenia. Njeriu nuk ekziston thjesht te veprimi. Ekziston edhe duke mos qenë? Ekziston dhe nuk ekziston. Ja tek janë ata njerëz. Me siguri kanë gra, fëmijë, shtëpi. Ndoshta janë ca mjeranë. Por, nëse dikush përpiqet t’u zaptojë shtëpinë, t’u rrëmbejë një qindarkë apo t’u prekë gruan, ata...

  990 Lekë
  1 100 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
Shfaq 1 - 3 nga 3 libra