Mimoza Hafizi

Mimoza Hafizi ka përfunduar gjimnazin “29 nëntori” në Shkodër dhe më pas është diplomuar në Fakultetin e Shkencave Natyrore, Universiteti i Tiranës, për Fizikë Speciale, diplomë e shoqëruar me Medaljen e Artë. Studimet pasuniversitare i ka përfunduar në fushën e studimit për "Relativitetin e Përgjithshëm dhe në Teorinë e Grupeve". Studimet doktorale i ka kryer në Francë, D.E.A e Fizikës Teorike në École Normale Supérieure, Paris. Sot është shefe edepartamentit pranë Fakultetit të Shkencave Natyrore. Ka qenë deputete e Kuvendit të Shqipërisë. Mimoza Hafizi është autore e dy romaneve fantastiko-shkencore, “Pika trendafil” dhe “Infiniti blu”. Me librin Pika trendafil ka fituar Çmimin e Parë në kategorinë Libri për fëmijë dhe të rinj, dhënë nga Ministria e Kulturës për vitin 2018.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 2 nga 2 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Një roman shkencor i lëvruar shumë pak në letërsinë shqipe, por shumë i nevojshëm për t'ua bërë të dashur astronominë dhe fizikën. Gërshetimi i të dhënave shkencore për infinitin dhe pafundësinë e bën librin shumë tërheqës, teksa lexuesi fiton informacion të pasur shkencor ndërthurur me rrëfimin artistik.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ne, tokësorë me staturë shkencëtari, lindur në imagjinatë, por vendosur në qendra reale kërkimore të hapësirës, përmes ngjarjesh tipike, ju dëshmojmë arritjen marramendëse të këtij shekulli; zbulimin e mijëra planeteve të reja në Gjithësi, ku mund të ndodhen ALIENËT. Ky liber eshte fitues i Çmimit vjetor te Ministrise se Kultures per letersine per femije...

  1 000 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 2 nga 2 libra