Donal Ryan

Donal Ryan (1976) është një ndër shkrimtarët irlandezë bashkëkohorë më premtues. Ai u bë i njohur para lexuesit me romanin "Zemra vërtitëse", i cili fillimisht u refuzua nga 50 shtëpi botuese. Ky libër ka fituar disa çmime mes të cilëve edhe Çmimin Europian për Letërsinë (2015)

Donal Ryan (1976) është një ndër shkrimtarët irlandezë bashkëkohorë më premtues. Ai ka lindur në Nenagh, në Kontenë Tipperary, në Irlandë. Ka qenë nëpunës i sektorit publik për shumë vjet. Dhe vetëm më 2014, pas suksesit që korri "Zemra vërtitëse", romani që e shkroi gjatë mbrëmjeve të verës së 2010-ës, i është kushtuar tërësisht shkrimësisë.


Romani i tij i parë u refuzua nga 47 botues derisa më në fund arriti të gjente një të tillë. Dy romanet e tij të para "Zemra vërtitëse" dhe The thing about december (që do të botohet së shpejti nga Botime Pegi) kanë arritur majat e kritikës irlandeze dhe europiane.


"Zemra vërtitëse" ka fituar The Guardian First Book Award, Çmimin Europian për Letërsinë (2015), titullin "Libri i Vitit" në Çmimet e Librit Irlandez; ka qenë konkurrent në listën e shkurtër të International IMPAC Dublin Literary Award; dhe në listën e gjatë të Man Booker Prize dhe Desmond Elliott Prize.


Donal Ryan është diplomuar në Universitetin e Limerick-ut. Ai jeton me bashkëshorten, Anne Marie, dhe dy fëmijët e tyre në rrethinat e Limerick City.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 2 nga 2 libra
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Kjo histori, sa e ëmbël, aq dhe e hidhur, na kujton se në jetë jemi të rrethuar nga shpirtra të thjeshtë, të cilët shpesh janë më të thellë e më të mençur se ç’mund të mendojmë. Romani ka qenë finalist i çmimit Romani i Vitit në Irlandë! finalist i çmimit Kerry Group Irish Novel of the Year!

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Krizat ekonomike e shpirtërore dhe pasojat e tyre janë të ngjashme, pavarësisht vendit dhe kohës ku ndodhin. Këtë çështje ngre romani i Donal Ryan, i cili është fitues i Çmimit Europian të Letërsisë për vitin 2015. "Zemra vërtitëse" ka tërhequr vëmendjen e kritikës dhe ka fituar The Guardian First Book Award, (2013) çmimin "Libri i Vitit" në Çmimet e...

  600 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 2 nga 2 libra