Gregory David Roberts

Gregory David Roberts lindi në Melburn, Australi. Gjatë viteve studentore u vlerësua si shkrimtar i talentuar. Por jeta e tij ka plot aventura dhe probleme ligjore. Edhe romanet e tij kane projeksione te forta autobiografike, ku rrefehen nje pjese te bemave te tij

Gregory David Roberts lindi në Melburn, Australi. Gjatë viteve studentore u vlerësua si shkrimtar i talentuar.


Pas ndarjes nga bashkëshortja dhe humbjes së kujdestarisë së vajzës, ai krijoi varësi nga heroina. Kreu një sërë grabitjesh me pistoletë dhe i vunë edhe nofkën “Banditi Fisnik”.


Pasi u dënua me nëntëmbëdhjetë vjet burg, u arratis dhe udhëtoi në Zelandën e Re, Azi, Afrikë dhe Europë.


Gjatë kësaj periudhe, jetoi dhjetë vjet në Bombei, ku hapi një klinikë mjekësore me shërbime falas për banorët e një lagjeje të varfër, dhe punoi si falsifikator, kontrabandist dhe trafikant armësh, duke u bërë anëtar i një bande kriminale të mafies së Bombeit.


U kap në Gjermani, ku kreu një pjesë të dënimit, dhe më vonë u ekstradua në Australi. Pasi u lirua nga burgu, themeloi një kompani multimediale të suksesshme. Pas botimit të librit “Shantaram”, Roberts u bë një shkrimtar i njohur ndërkombëtarisht.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 2 nga 2 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  “Shantaram”, një vepër madhështore nga Gregory David Roberts, jeta e të cilit në botën e krimit dhe arratisjeve është po aq interesante sa ajo e një personazhi të trilluar. Me një projeksion të fortë autobiografik, si një tërësi reflektimesh vjen edhe vepra Shantaram. Bazuar mbi jetën e autorit, ky roman është pa dyshim prezantimi i parë i denjë i një...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 700 Lekë Në stok
  I ri

  Botohet vëllimi i dytë të romanit “Shantaram”, një vepër madhështore nga Gregory David Roberts.

  1 700 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 2 nga 2 libra